Elidel

ElidelElidel je preparát predpisovaný kožnými lekármi na liečbu atopickej dermatitídy, známej aj ako ekzém. Účinnou látkou lieku je pimekrolimus.

Princíp lieku Elidel


Pimekrolimus pomerne silno tlmí zápalové procesy na viacerých úrovniach (tlmí uvoľňovanie zápalových pôsobkov z lymfocytov, ďalej tlmí funkciu niektorých cytokínov a interleukínov).

Účinkuje v bunkách kože, ktoré vyvolávajú zápal a pre ekzém charakteristické sčervenenie a svrbenie.

Využitie

Elidel je krém, ktorého využitie nájdeme v dermatológii. Používa sa na liečbu príznakov a prejavov ľahkého až stredne ťažkého ekzému detí od 2 rokov, dospievajúcich a dospelých.

Keď sa použije na liečbu včasných prejavov a príznakov, môže zabrániť rozvinutiu ochorenia do závažných vzplanutí.

Krém Elidel sa má použiť len vtedy, ak u vás iné predpísané lieky alebo zmäkčovadlá neúčinkovali, alebo ak váš lekár neodporúča používanie iných predpisovaných liekov.

Podávanie

Elidel sa vyrába ako krém, ktorý sa sa má aplikovať na postihnuté oblasti v tenkej vrstve 2x denne, jemne a úplne sa votrie.

Liek možno použiť na všetky oblasti kože vrátane hlavy, tváre, krku a intertriginóznych oblastí (podpazušia, slabiny, oblasť za ušnicami, alebo pod prsníkmi), okrem slizníc. Podávanie je rovnaké ako u dospelých, tak aj u detí od 2 rokov.

Každá postihnutá oblasť kože sa má liečiť  až do vymiznutia ochorenia a potom sa má liečba ukončiť. Liečba má byť prerušovaná, krátkodobá a nie nepretržitá.

Po použití krému sa treba vyhnúť kontaktu s vodou (nekúpať, nesprchovať sa).

Chrániť sa počas liečby pred žiarením (nevystavovať sa slnečnému svetlu, pôsobeniu ultrafialových lámp a solárií), používať ochranné prípravky proti slnečnému žiareniu a zakrývať kožu vhodným oblečením.

Aplikácia bez odporúčania lekára je zakázaná a nie je vhodná deťom do dvoch rokov.

Nevýhody

Najčastejšie vedľajšie účinky sú reakcie v mieste použitia (napríklad nepríjemné pocity).

Takéto reakcie sú spravidla slabé až stredne silné, vyskytujú sa na začiatku liečby a trvajú len krátko.

Taktiež môže spôsobiť lokálne podráždenie pokožky alebo alergické reakcie (svrbenie, pálenie, začervenanie kože). Prípravok zvyšuje riziko vzniku kožných infekcií (folikulitída) na ošetrovaných kožných plochách.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button