Carbosorb

CarbosorbCarbosorb [karbosorb] je voľne predajný preparát, ktorý sa podáva pri akútnych tráviacich ťažkostiach. Jeho účinnou zložkou je aktívne uhlie (živočíšne uhlie).

Carbosorb a jeho princíp


Živočíšne uhlie má molekulárne veľký aktívny povrch viaže na seba pomerne veľa škodlivín a toxických látok a tým znižuje ich vstrebávanie tráviacim traktom.

Využitie

Tento liek sa podáva pri akútnych tráviacich ťažkostiach, obvykle pri infekčných hnačkových ochoreniach.

Určitý efekt môže mať prípravok aj u dráždivého čreva. Dôležité je použitie preparátu Carbosorb pri niektorých akútnych otravách, kedy má preparát za úlohu zachytiť toxické zlúčeniny.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe tabliet a prášku. Tablety sa podávajú skôr pri tráviacich ťažkostiach a bežná dávka pre dospelého pri akútnych ťažkostiach sú 2-3 tablety užité 3-4x denne.

Tablety sa musia poriadne rozhrýzť alebo rozpustiť v tekutine a vypiť.

Prášok je uložený vo vreckách obsahujúcich veľké množstvo živočíšneho uhlia (25 gramov na sáčok) a bežná dávka pri tráviacich ťažkostiach sú 1-2 polievkové lyžice rozpustené vo vode podávané 3-4x denne.

Väčšie množstvo tohto prášku vo vode môže byť podané aj pri otravách, typicky pomocou hadičky zavedenej do žalúdka na konci procedúry známej ako výplach žalúdka.

Nevýhody

Carbosorb nemáva zásadné vedľajšie účinky, ale niekedy môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

Prípravok spôsobí čierne sfarbenie stolice, práve preto by nemali byť tablety lieku použité, ak plánujeme u pacienta vykonať endoskopický zákrok (napr. kolonoskopiu).

Ak používa chorý iné lieky, mal by byť medzi ich užitím a užitím živočíšneho uhlia časový interval aspoň dvoch hodín.

Existuje totiž riziko, že by molekuly aktívneho uhlia viazali účinné látky liekov a zabránili ich vstrebávaniu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/carbosorb

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button