Advantan

AdvantanAdvantan je liek, ktorý je predpisovaný kožnými lekármi. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina metylprednizolón (presnejšie metylprednizolón-aceponát).

Advantan a jeho princíp


Metylprednizolón patrí medzi kortikosteroidy a pri aplikácii na pokožku tlmí miestne zápalové procesy vrátane alergických prejavov.

Využitie

Tento liek sa predpisuje na liečbu celého radu neinfekčných kožných ekzémov, svrbivých a bolestivých neinfekčných kožných zápalov vrátane atopickej dermatitídy (endogénny ekzém, neurodermatitída).

Dobrý efekt má aj na dlhšie trvajúce kožné alergické reakcie. Taktiež sa používa na liečbu kontaktného ekzému, degeneratívneho ekzému, dyshidrotického ekzému, eczema vulgaris, ekzému u detí.

Podávanie

Preparát je treba obmedziť podľa presného doporučenia kožného lekára. Preparát sa vyrába v podobe kožného krému, ktorý sa u dospelých ľudí nanáša na postihnutú kožu 1x denne. Je odporúčané liečbu prevádzať po čo najkratšiu nutnú dobu.

Tento liek je dostupný v troch rôznych liekových formách, ktoré majú veľký dôležitosť z hľadiska liečebného účinku (krém, mastný krém, masť).

Advantan krém je lieková forma s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom vody – je vhodný predovšetkým na novo vzniknuté a mokvajúce štádiá ekzému, na veľmi mastnú pleť a na ošetrenie nezakrytých častí tela a ložísk ekzému vo vlasoch a ochlpení.

Advantan mastný krém sa používa na niektoré kožné poruchy, pri ktorých koža ani nemokvá ani nie je príliš suchá, vyžadujú masťový základ s vyváženým podielom vody aj tuku.

Mierne premasťuje kožu, pričom nezadržiava teplo alebo tekutiny. Zo všetkých troch liekových foriem má najširšie použitie.

Advantan masť sa používa na veľmi suchú kožu a pri kožnom ochorení s dlhodobým priebehom, ktoré vyžadujú bezvodý masťový základ. Okluzívny (uzatvárajúci) účinok masťového základu podporuje priebeh hojenia.

Nevýhody

Liek môže pri dlhodobejšom podávaní poškodzovať kožu, spôsobiť jej pálenie, svrbenie, vysušenie, stenčenie a zníženie pigmentácie.

V mieste aplikácie sa častejšie objavujú strie a zvyšuje sa riziko kožných infekcií.

Ak je liek aplikovaný po dlhšiu dobu na veľké kožné plochy, môže jeho vstrebávanie do organizmu spôsobiť vznik celkových nežiaducich účinkov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button