Očianka rostkovova

očiankaLatinsky: Euphrasia rostkoviana
Česky: Světlík lékářský
Ľudovo: Potešenie očí, Zubová tráva
Čeľaď: Krtičníkovité

Charakteristika rastliny očianka rostkovova


Očianka rostkovova je jednoročná drobná (5 – 25 cm vysoká) poloparazitická bylina. Koreňovými vláskami parazituje na koreňoch iných rastlín. Má bohato rozkonárené, husto olistené stonky so sediacimi protistojnými ostro pílkovitými listami.

Z pazúch listeňov horných listov vyrastajú obojpohlavné súmerné kvety zoskupené do strapcov. Majú štvorzubý zvončekovitý kalich a dvojpyskovú korunu bielej alebo jemne fialovej farby. Na dolnom pysku s fialovými pozdĺžnymi pásikmi je žltá škvrna. Na stonke, osteňoch a kalichoch kvetov sú žliazkaté chĺpky. Plody sú mnohosemenné obrvené tobolky.

Výskyt

Rastie na vlhkých lúkach, pasienkoch a vo svetlých lesoch od nížin až po subalpínske pásmo v dvoch poddruhoch. Poddruh o. R. veľkokvetá je na celom území hojnejší ako poddruh o. R. horská.

Zber a úprava

očianka rostkovovaZbiera sa kvitnúca vňať, ktorá sa rýchlo suší v tieni na prevzdušnenam mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Vysušená droga je zelená, má horkú chuť a nevonia.

Účinné látky

Očianka rostkovova obsahuje glykozid aukubín, triesloviny, silicu, horčinu, provitamín A a vitamín C, kyselinu kremičitú, vosk a slizovité látky.

Očianka rostkovova a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Tri kávové lyžičky posekanej drogy zaliatej dvoma pohármi horúcej vody sa prefiltrujú cez husté plátno. Používa sa na výplachy alebo obklady pri očných ťažkostiach a na kloktanie pri ochoreniach dýchacích ciest. Pri obkladoch sa vňať zo záparu môže vložiť do plátenného vrecúška, priložiť na oko a po previazaní nechať pôsobiť cez noc. Vnútorné použitie dobre pôsobí ako prídavok k  vonkajšiemu.

Prášok

Euphrasia rostkovianaZomletím drogy na mäsovom alebo makovom mlynčeku sa získa prášok, ktorý možno užívať dvakrát denne po pol lyžičke v troške vody. Užíva sa pri tráviacich ťažkostiach a ako doplnok pri očných chorobách.

Čaj

Zmes na posilnenie zraku sa pripraví z vňate očianky, listov čučoriedky, kvetov rumančeka, listov orecha a plodov fenikla. Dve polievkové lyžice zmesi sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa zakryté lúhovať 15 minút. Po precedení sa čaj pije 2-až 3-krát denne.

Zmes na tzv. jačmeň

Na tzv. jačmeň sa častejšie očianka kombinuje s rovnakým dielom úborov rumančeka – 5 polievkových lyžíc čajoviny sa zaparia 1/4 l vriacej vody, nechá sa 10 min postáť, zabalená kaša sa prikladá na zápal. Vyplachuje sa viac ráz cez deň, najmä ráno a večer.

Zaujímavosti:

  • Okrem očianky rostkovovej sa zbierajú aj iné druhy očianky a ich krížence. Majú podobné obsahové látky a účinky.
  • Očianka je vhodnou surovinou na prípravu bylinného vína.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button