Vybočený palec

Vybočený palecVybočený palec označujeme ako hallux varus a jedná sa o deformáciu palca dolnej končatiny, ktorá je vo vyspelých štátoch výrazne vzácnejšia ako vbočený palec. Aké sú príčiny vzniku tejto deformácie? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec odstrániť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vybočeného palca


Väčšinou ide o získanú deformáciu, ktorá vzniká u ľudí chodiacich dlhodobo naboso bez obuvi a väčšinou sa objavuje až u starších ľudí. To je dôvodom, prečo je deformácia v západnom svete, kde ľudia chodia obutí, tak vzácny.

Veľmi zriedkavo môže byť vybočený palec aj vrodený alebo je dôsledkom nadmernej korekcie vbočeného palca.

Prejavy

Vplyvom pôsobiaceho tlaku dôjde k deformácii základného kĺbu palca, čo spôsobí vychýlenie prsta smerom dovnútra, tj. vzdialenie sa palca od ostatných prstov na danej nohe. Vybočený palec môže spôsobovať bolesť pri chôdzi.

Diagnostika

Deformáciu je väčšinou vidieť na prvý pohľad, presné abnormálne postavenie kostí a kĺbu palca je potom viditeľné na röntgene.

Liečba

Ľahké formy sa riešia rehabilitáciou chôdze a špeciálnou ortopedickou obuvou.

Rozvinutá forma deformácie sa väčšinou rieši operačne s cieľom upraviť anatomické pomery a vrátiť kĺb palca pokiaľ možno do normálneho prirodzeného postavenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vyboceny-palec

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button