Vybočený palec

Vybočený palecVybočený palec označujeme ako hallux varus a jedná sa o deformáciu palca dolnej končatiny, ktorá je vo vyspelých štátoch výrazne vzácnejšia ako vbočený palec. Aké sú príčiny vzniku tejto deformácie? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec odstrániť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vybočeného palca


Väčšinou ide o získanú deformáciu, ktorá vzniká u ľudí chodiacich dlhodobo naboso bez obuvi a väčšinou sa objavuje až u starších ľudí. To je dôvodom, prečo je deformácia v západnom svete, kde ľudia chodia obutí, tak vzácny. Veľmi zriedkavo môže byť vybočený palec aj vrodený alebo je dôsledkom nadmernej korekcie vbočeného palca.

Prejavy

Vplyvom pôsobiaceho tlaku dôjde k deformácii základného kĺbu palca, čo spôsobí vychýlenie prsta smerom dovnútra, tj. Vzdialenie sa palca od ostatných prstov na danej nohe. V môže spôsobovať bolesť pri chôdzi.

Diagnostika

Deformáciu je väčšinou vidieť na prvý pohľad, presné abnormálne postavenie kostí a kĺbu palca je potom viditeľné na röntgene.

Liečba

Ľahké formy sa riešia rehabilitáciou chôdze a špeciálnou ortopedickou obuvou. Rozvinutá forma deformácie sa väčšinou rieši operačne s cieľom upraviť anatomické pomery a vrátiť kĺb palca pokiaľ možno do normálneho prirodzeného postavenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vyboceny-palec

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.