Odstávajúce uši

odstávajúce ušiOdstávajúce uši alebo presnejšie povedané odstávajúce ušnice sú pomerne častým problémom, trpí ním niekoľko percent populácie. Z hľadiska fyzického zdravia v podstate nejde o chorobu. Skôr sa jedná o istú odchýlku od normy, ktorá však môže spôsobiť množstvo ťažkostí psychického rázu. Ako odstávanie uší liečiť a ako tento stav diagnostikovať?

Príčiny odstávajúcich uší


Príčinou je vrodená porucha chrupavky lalokov, ktorá je nedostatočne zahnutá a kvôli tomu ušnice odstávajú. Veľkú úlohu zohráva aj genetická predispozícia.

Príznaky

Odstávajúce uši sú viditeľné na prvý pohľad. Nejde o závažný stav, ale ťažšie formy môžu byť kozmeticky nepríjemné a v mnohých prípadoch vedú k posmechu v detskom kolektíve.

Dôsledkom sú poruchy socializácie, nadmerná úzkosť a nízke sebavedomie.

Diagnostika

Pacienta s odstávajúcimi ušami môže vyšetriť plastický chirurg, ktorý určí závažnosť stavu a prípadne zaistí vhodnú formu terapie.

Liečba

Odstávajúce uši sa riešia zákrokmi plastickej chirurgie. Zákrok je možné vykonať u detí aj u dospelých a to v miestnom znecitlivení alebo v celkovej anestéze (uspanie).

Operačných riešení je viac, odborne ju označujeme ako otoplastika.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/odstavajici-usi

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button