Kleptománia

kleptomaniaKleptománia je psychiatrická porucha, ktorá svojmu nositeľovi spôsobuje viacero trápnych problémov vrátane možných opletačiek so zákonom. Ide o totiž o nutkavú túžbu získať bez dovolenia predmety, ktoré človeku nepatria.

Aké sú príčiny tejto choroby, ako presne sa prejavuje a ako ju liečiť? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kleptománie


Príčina nie je jasná. Podobne ako iné psychiatrické ochorenia môže aj u kleptománie hrať určitú úlohu genetický predpoklad, ktorý sa kombinuje s vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Dôsledkom môže byť nerovnováha v systéme neurotransmiterov (zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami), ktorá vedie k psychickým problémom.

Kleptománia býva často sprevádzaná rôznymi poruchami nálad.

Prejavy

Kleptománia nesie určité známky obsedantno-kompulzívnej choroby. Chorý človek má nezadržateľnou túžbu ukradnúť nejakú vec, ktorú uvidí, typicky je to v obchode.

Táto túžba je silná a spôsobuje mu neznesiteľné vnútorné napätie, ktoré končí krádežou. Po takejto úspešnej krádeži dochádza k uvoľneniu napätia a úľave.

Dôležité je, že dôvodom krádeže nie je osobné obohatenie alebo využitie danej veci.

Kleptoman ukradnutú vec zvyčajne nepotrebuje, alebo ide o úplne nevyužiteľnú vec (napríklad krádež jednej topánky). Človek je si svojho konania vedomý a cíti pocit viny, čo psychické ťažkosti ďalej zhoršuje.

Diagnostika

Diagnózu kleptománie zvyčajne stanovuje psychiater na základe rozhovoru s pacientom a na základe dôkladného psychiatrického vyšetrenia.

Je často nutné odlíšiť chorého človeka od inteligentnejšieho zlodeja, ktorý sa za diagnózu kleptománia túži ukryť pred zákonom.

Liečba

Liečba je skôr dlhodobá, mal by ju viesť psychiater. Základom liečby je psychoterapia, pri ktorej sa človek učí rozumieť svojim pocitom a zvládať túžbu po krádeži.

Psychoterapia môže byť doplnená podávaním liekov zo skupiny antidepresív a liekov slúžiacich na udržanie nálady. Efekt a dlhodobá úspešnosť liečby sú individuálne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kleptomanie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button