Ichtyóza

IchtyózaIchtyóza je vrodené kožné ochorenie, ktoré sa objavuje už v detskom veku a spôsobuje veľa ťažkostí a klinických príznakov. V skutočnosti ide o celú skupinu geneticky podmienených chorôb, ktoré mávajú rodinný výskyt. Najčastejšia z nich je ichtyosis vulgaris, nie je až tak vzácna a postihuje jedného človeka na 100-200 zdravých ľudí.

Ichtyóza a jej príčiny


Pri ichtyóze ide o vrodenú geneticky podmienenú poruchu rohovatenia kože, teda odborne o poruchu keratinizácie. Ichtyózy sa môžu vyskytovať buď samostatne alebo v kombinácii s ďalšími poruchami v rámci zložitých geneticky podmienených syndrómov.

Prejavy

Už v detskom veku začnú na koži rôznych častí tela (typicky trup a končatiny) vznikať okrsky tuhej suchej zrohovatenej kože (tzv. hyperkeratózy), na ktoré vznikajú odlupujúce sa kožné šupiny *.

U chorých je zároveň častý výskyt atopických alergických ekzémov a vysušovania kože s nepríjemným svrbením. Niektoré ichtyózy sa zlepšujú v dospievaní a po puberte takmer zmiznú, iné nie.

 * Šupiny dali chorobe jej názov, pretože slovo “Ichthys” znamená po grécky “ryba”

Diagnostika

Diagnózu stanovuje kožný lekár na základe vyšetrenia a klinických ťažkostí pacienta. Ak je v rodine už známy výskyt ichtyózy, je diagnóza ľahšia. V prípade potreby možno doplniť genetické vyšetrenie k nálezu vyvolávajúce genetickej mutácie.

Liečba

Základom je starostlivosť o kožu s častým premazávaním ako prevencia vysušovania. V mastiach sa môžu lokálne podávať aj látky na rozpustenie zrohovatených kožných šupín (keratolytiká). Niektorým pacientom sa odporúčajú aj olejové a škrobové kúpele.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ichtyoza

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.