Vyliec.sk > Choroby > Dysmorfofóbia

Dysmorfofóbia

DysmorfofobiaDysmorfofóbia je nepríjemné úzkostné ochorenie, ktoré sa radilo medzi fóbie, teraz sa na neho pozerá ako na špecifickú formu obsedantno-kompulzívnej poruchy

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako presne sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné o tejto chorobe sa dozviete v nasledujúcom článku.

Dysmorfofóbia a jej príčiny


Príčiny vzniku poruchy nie sú celkom jasné, predpokladá sa kombinácia genetických predpokladov a vplyvu vonkajšieho prostredia.

V západnej spoločnosti, kde je vzhľad veľmi dôležitý, a kde na človeka z každej obálky časopisu pozerá vyretušovaná a počítačom upravená žena, je tlak na psychiku každého jednotlivca pomerne silný. Dodajme, že dysmorfofóbia je výrazne častejšie u žien ako u mužov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Základným prejavom dysmorfofóbie je úzkosť z prítomnosti rôznych telesných deformácií. Okrem vlastnej úzkosti je prítomné chybné hodnotenie vlastného tela (podobný rys s mentálnou anorexiou) a postihnutý tak na sebe vníma rôzne asymetrie a deformácie, ktoré však objektívne nie sú prítomné.

Chorý sa môže strániť ostatných ľudí, cíti sa menejcenný, nemáva na svoju poruchu náhľad a tak nenavštevuje psychiatra, ale lekára iných odborností. Dochádza k opakovaným návštevám kožných lekárov a prípadne plastických chirurgov, na ktoré má pacient neprimerané nároky. Neustála honba za nedosiahnuteľnou krásou a súmernosťou potom môže skončiť väčším množstvom v podstate zbytočných plastických operácií.

Problémom je, že chirurgický zákrok síce vedie k úľave, tá však býva krátkodobá a nespokojnosť so vzhľadom sa po čase objaví znova.

Diagnostika

Diagnózu určí psychiater na základe vyšetrenia pacienta s presným zistením charakteru jeho ťažkostí. Dôležitá je však spolupráca chorého, mnohý z nich si svoju psychiatrickú diagnózu neuvedomujú a psychiatra nevyhľadávajú.

Liečba

Liečba vyžaduje náhľad pacienta na svoj problém a ochotu nechať si pomôcť, ktorá však nie je vždy prítomná. Terapia zahŕňa opakované psychoterapeutické sedenia, pri ktorom sa psychiater snaží chorému pomôcť vnímať svoje telo realisticky.

Z medikamentov môžu pomôcť antidepresíva, prípadne nárazovo lieky proti úzkosti.

Dysmorfofóbia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.