Úvod / Choroby / Achalázia

Achalázia

achaláziaAchalázia čiže porucha motility (pohyblivosti) pažeráka je ochorenie relatívne vzácne a má rôzne prejavy. Pažerák je dutý orgán, ktorý nadväzuje na hltan, a vyúsťuje do žalúdka. Stena pažeráka je tvorená okrem iného aj svalovinou. Vzájomne koordinované sťahy svalových buniek v stene pažeráka riadené miestnymi gangliovými bunkami vedú pri prehĺtaní k správnemu posunu potravy smerom k žalúdku, od ktorého je pažerák oddelený dolným pažerákovým zvieračom (kruhovo zosilnená svalovina). Pri postupe potravy k žalúdku sa zvierač opäť vďaka miestnym gangliovým bunkám otvorí a potrava "spadne" do žalúdka.

Achalázia je stav, keď:


1. Dôjde k postupnému ochrnutiu svaloviny pažeráka a tým pádom začne pri prehĺtaní viaznuť posun súst do žalúdka.

2. Dolný pažerákový zvierač medzi pažerákom a žalúdkom nie je schopný sa otvárať a zostane stiahnutý.

Príčiny vzniku choroby:

Príčiny vzniku achalázie nebývajú známe. Z nejakého dôvodu začnú zanikať nervové gangliové bunky v stene pažeráka a v stene zvierača, svalové bunky tým stratia inerváciu a prestanú fungovať, čo vedie k obom vyššie uvedeným problémom. V zriedkavých prípadoch môže stav podobný achalázii sprevádzať napríklad infekčná Chagasova choroba, ktorá sa však v SR nevyskytuje.

Prejavy achalázie:

Achalázia sa prejavuje postupne. Zásadným prejavom je porucha prehĺtania. Chorý začne mať najprv problém prehĺtať veľké tuhé sústa, zadúša sa, cíti bolesť a tlak na hrudi v čase jedla (jedlo sa hromadí v pažeráku a nepostupuje ďalej). Chorý človek si pomáha tým, že sústa hojne zapíja. Tekutiny chorým pažerákom lepšie prechádzajú a môžu vziať tuhé časti potravy so sebou.

Ďalším príznakom je častý kašeľ, ktorý sa typicky objavuje v noci, a opakujúce sa infekcie dolných dýchacích ciest (opakované zápaly priedušiek a zápaly pľúc). Je to spôsobené častým zatekaním potravy do dýchacích ciest.

Dýchacie cesty sú síce chránené hrtanovou záklopkou (epiglotis), keď však potrava v pažeráku stagnuje, je šanca jej prieniku aj napriek existencii záklopky veľká.

Diagnostika:

Achalázia je diagnostikovaná lekárom pri sťažnostiach pacienta na horšie prehĺtanie tuhej stravy a na ďalšie vyššie uvedené príznaky. Z vyšetrenia možno vykonať gastroskopiu, ktorá vylúči iné príčiny (napríklad zúženie pažeráka nádorovou hmotou) a veľmi skúsený endoskopista vraj dokáže achaláziu pažeráka rozpoznať len pohľadom. Okrem toho existuje vyšetrenie zvané RTG pasáž pažeráka.

Pri tomto vyšetrení pacient vypije röntgenovo kontrastnú látku a röntgenom sa ozrejmí jeho prehĺtací akt. Zistíme tak tvar pažeráka, jeho náplň a ako látka odteká dolným zvieračom. Ak sa látka hromadí v pažeráku a neodteká, naše podozrenie to potvrdzuje. Konečným vyšetrením je potom tzv. pažeráková manometria. Pri tej sa do pažeráka zasunie tenká sonda, ktorá meria tlak v jednotlivých častiach pažeráka.

Ak sa pri prehltnutí zistí nárast tlaku v dolnom pažerákovom zvierači, je achalázia prakticky istá. Tlak v dolnom pažerákovom zvierači by totiž, ako už je spomenuté vyššie, mal pri prehltnutí klesnúť, aby potrava mohla vkĺznuť z pažeráka do žalúdka.

Prevencia achalázie:

Nie je možná. Ak však človek zistí akékoľvek problémy s prehĺtaním, mal by navštíviť lekára. Okrem achalázie by mohlo ísť aj o rakovinu pažeráka (typicky muž okolo 50 rokov veku).

Rastúci nádor môže dutinu pažeráka utláčať a spôsobiť tak podobné príznaky. Chorý s už zistenou achaláziou pažeráka by sa mal okrem liečby pravidelne kontrolovať endoskopom, pretože je u achalázie zvýšené riziko vzniku rakoviny pažeráka.

Liečba achalázie:

Vzhľadom na to, že achalázia nemá známe príčiny vzniku, je aj liečba relatívne zložitá. Je vhodné odporučiť chorému jesť menej tuhú stravu (kaša alebo mletá strava) a jedlo výdatne zapíjať. Okrem toho sa používajú lieky napomáhajúce relaxácii svalov zvierača.

Pažerák možno rozdilatovať špeciálnym balónikom, prípadne sa dá chirurgicky narezať dolný pažerákový zvierač (chirurgická myotomia) a tým sa prekážka odstráni. Tento výkon sa potom často spája s fundoplikáciou (úprava vyústenia pažeráka do žalúdka), pretože narezaný zvierač netesní a mohla by sa ním žalúdočná šťava vracať do pažeráka - dochádzalo by k stavu laicky známemu ako pálenie záhy.

Elegantnou a modernou alternatívou chirurgickej myotómie je endoskopická myotómia (tzv. POEM), kedy sa dolný zvierač pretne počas endoskopického zákroku. Výkon je však veľmi náročný a vykonávajú ho iba špecializované endoskopické pracoviská.

Možná je aj aplikácia botulotoxínu do oblasti dolného pažerákového zvierača. Botulotoxín spôsobí uvoľnenie svalov a tým pádom aj zvierača. Efekt tejto terapie však nebýva dlhodobý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *