Vŕbovka malokvetá

vŕbovkaLatinsky: Epilobium parvíflorum
Česky: Vrbovka malokvětá
Ľudovo: Ženský vlas
Čeľaď: Pupalkovité

Charakteristika rastliny vŕbovka malokvetá


Vŕbovka malokvetá je trváca, asi 50 – 150 cm vysoká bylina. Stonky má priame, v hornej časti rozkonárené, krátkochlpaté. Dolné listy sú protistojné a vyššie striedavé, sediace, vajcovito kopijovité, mäkko chlpaté až plstnaté.

Bledofialové kvety s priemerom asi 1 cm vyrastajú z pazúch listov v riedkych strapcoch. V kvetoch sú výrazné štvorlaločné blizny. Plod je tobolka.

Výskyt

Rastie v okolí potokov a na vlhších lúkach od nížin po podhorské pásmo, najmä na vápencovom podloží. Často sa uchytí na zboreniskách a spáleniskách. Je rozšírená na celom území.

Zber a úprava

vŕbovka malokvetáPri zbere sa zrezáva kvitnúca vňať alebo len jej vrchná časť, najmä na začiatku kvitnutia pred dozrievaním semien.

Suší sa zavesená v riedkych zväzkoch alebo rozstrihaná na doskách pokrytých papierom, v tieni. V umelých podmienkach sa suší pri teplote 35 °C.

Účinné látky

Účinné látky vŕbovky patria do skupiny flavonoidov a trieslovín. Flavonoidy sú rastlinné farbivá, účinné proti zápalom a kŕčom, rozširujú cievy a zvyšujú vylučovanie moču a potu. Triesloviny učinkujú najmä protizápalovo a zvieravo.

Vŕbovka malokvetá a jej liečivé účinky na:

Použitie

Čaj na prostatu

Epilobium parvíflorumČajová zmes sa pripraví z vňate vŕbovky a vňate zlalobyle ako hlavných zložiek, z vňate srdcovníka, vresu, pyšteka a z kvetu hluchavky, ako vedľajších zložiek. Dve lyžice zmesi sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa prikryté lúhovať 15 minút.

Po precedení sa pije dvakrát denne, ráno a večer nalačno, minimálne jednu hodinu pred jedlom. Čaj však možno pripraviť aj z dvoch lyžíc samej sušenej vŕbovky a pol litra vriacej vody.

Odvar

Odvar sa pripraví zliatím 200 ml studenej vody s cca 5-10 g sušenej drogy, ktorá sa varí na miernom ohni po dobu asi 15 minút, koreň aj dlhšie, a neskôr sa vytvorený roztok necháva odstáť, scedí sa a podáva.

V čom sa literatúra zhoduje je samozrejme, fakt, že sa musí čaj popíjať po dlhšiu dobu, maximálne 2 x denne a vždy najlepšie na lačno.

Zaujímavosti:

  • Pri ťažkostiach s prostatou treba vždy navštíviť aj lekára.
  • Počas užívania rastliny s názvom vŕbovka malokvetá je zakázané piť alkoholické nápoje a fajčiť.
  • Čaj z vŕbovky možno kúpiť v lekárni ako sypaný alebo v nálevových vrecúškach.
  • Príbuzná vŕbovky malokvetej je krásna kyprina úzkolistá. Pôvodne patrili oba druhy do rodu Epilobium. Kyprina je známa ako liečivá rastlina a zelenina v Škandinávii, Rusku a Nemecku, menej u nás. Jej vňať sa zbiera pred kvitnutím v apríli až júni. Obsahuje flavonoidy a triesloviny. V ľudovom liečiteľstve sa používa najmä pri prechladnutí, tráviacich ťažkostiach a pri problémoch s prostatou, podobne ako vŕbovka malokvetá.
  • Kyprina je charakteristickým druhom rúbaniskových spoločenstiev. Po vyrúbaní stromov alebo po väčších lesných katastrofách, ako sú vývraty po víchrici alebo požiare, sa rozšíri na veľkých odkrytých plochách v obrovskom množstve a stráne pokryje krásnymi ružovočervenými kvetmi. To sa stalo aj po katastrofálnej víchrici v Tatrách roku 2004. Veľmi rýchlo sa rozmnožuje semenami aj koreňovými výhonkami. Spotrebuje veľa humusu a nitrátov a potom postupne mizne, uvoľňujúc miesto iným lesným bylinám.
  • Liečivé vŕbovky poznáme podľa ich malých kvetov, ktoré sú červenkastej, bledoružovej a niekedy takmer bielej farby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button