Vinič hroznorodý/pestovaný

hroznoLatinsky: Vitis vinifera, tinctoria
Česky: Réva vinná
Ľudovo: Hrozno
Čeľaď: Viničovité

Charakteristika rastliny vinič


Vinič hroznorodý je popínavý ker so zelenými, neskôr hnedými lysými stonkami, na ktorých vyrastajú dlhostopkaté, dlaňovito laločnaté, na baze srdcovité a na okraji zúbkaté listy, ktoré majú v priemere až 15 cm.

Oproti listom vyrastajú na stonkách rozkonárené úponky, ktorými sa stonky prichytávajú k opore. Varieta tinctoria má listy, ktoré na jeseň celkom sčervenejú. Drobné, žltozelené, voňavé, päťpočetné, ľahko opadavé kvety sú zoskupené v hustých metlinách. Sú obojpohlavné, na rozdiel od viacerých voľne rastúcich druhov, ktoré majú kvety jednopohlavné. Plody sú zvyčajne semenné bobule, pri variete tinctoria tmavočervené až tmavomodré.

Výskyt a pestovanie

viničPochádza z Malej Ázie a odtiaľ sa jeho pestovanie rozšírilo do mierneho pásma všetkých kontinentov.

U nás sa pestuje na celom južnom Slovenku, v Českej republike v najteplejších častiach stredných Čiech a južnej Moravy.

Zber a úprava

Zbierajú sa zrelé plody a na jeseň dočervena sfarbené listy. Plody sa konzumujú čerstvé, alebo sa z nich robia šťavy a víno, listy sa po odtrhnutí sušia v tieni.

Účinné látky

Medzi hlavné účinné látky plodov a listov patria polyfenoly, flavonoidy, antokyány, antokyanidiny a taníny. Chutné plody sa od seba odlišujú obsahom sacharidov, organických kyselín, vitamínov a iných výživných, vonných a chuťových látok.

Vinič hroznorodý a jeho liečivé účinky na:

  • starnutie
  • dodáva energiu
  • podpora koncentrácie
  • močopudné účinky
  • detoxikácia
  • anémia
  • žalúdočné kŕče
  • rakovina prsníka

Použitie

Zápar

Pripraví sa z 30 – 40 g čerstvých nasekaných alebo sušených rozdrobených listov a jedného litra horúcej vody 15-minútovým lúhovaním. Pijú sa 3 poháre denne medzi jedlami.

Plody

Vitis vinifera - vinič hroznorodýKonzumujú sa čerstvé. Môže sa z nich pripraviť aj šťava alebo červené víno s antioxidačnými vlastnosťami. Víno sa pije s mierou, 10 – 20 ml denne.

Šťava

  • 1 kg hrozna
  • 150 g kryštálového cukru
  • 200 ml vody

Do hrnca nalejte 200 ml vody, prisypte kryštálový cukor a varte tak dlho, kým sa cukor nerozpustí. Sirup potom nechajte vychladnúť. Hrozno umyte, všetky bobule otrhajte a vylisujte v odšťavovači.

Pridajte pripravený sirup a dajte vychladiť. Potom môžete uskladniť v sklenených fľašiach na chladnom a tmavom mieste alebo v chladničke.

Zaujímavosti:

  • Vinič hroznorodý rastie voľne v prírode na mnohých miestach prednej, strednej a južnej Ázie a južnej Európy. Odtiaľ sa dostal aj k nám. V severnej Amerike rástlo niekoľko planých druhov, ktoré sa tam začali kultivovať. Odtiaľto pochádzajú odrody používané ako podpníky na štepenie našich ušľachtilých odrôd. Na prelome 19. a 20. storočia korene našich domácich odrôd takmer úplne zničila voška viničová (fyloxéra). Americké odrody boli proti nej odolné, odvtedy sa amerikány u nás rozmnožujú vegetatívne a snúbia sa s našimi európanmi.
  • V lesných spoločenstvách sa u nás vyskytuje aj pôvodný vinič lesný. Je dvojdomý a dimorfný, samčie a samičie jedince sú odlišné. Malé plody sú tmavofialové. V povodí veľkých riek, najmä v lužných lesoch, rastie vinič hroznorodý. Je to ázijský druh a od pôvodného druhu sa odlišuje tým, že má obojpohlavné kvety a dvojsemenné bobule, tak ako naše vyšľachtené odrody.
  • Hrozno efektívne čistí tráviacu sústavu, pôsobí ako mierne preháňadlo a keďže je sladké je ideálnou náhradou sladkostí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button