Jarabina vtáčia
Latinsky: Sorbus aucuparia
Česky: Jeřáb ptačí
Ľudovo: Jarabina
Čeľaď: Ružovité (Rosaceae)
Charakteristika rastliny
Jarabina vtáčia je stredne veľký strom s riedko rozkonárenou korunou, vo vyšších polohách ker. Striedavé dlhé listy má nepárno perovito zložené zo sediacich vajcovito kopijovitých pílkovitých lístkov.
Pravidelné päť početné kvety so žltobielymi korunnými lupienkami má zoskupené do bohatých vrcholíkovitých súkvetí, ktoré po oplodnení pod ťarchou dozretých plodov previsnú. Plodom je guľatá červená malvička (jarabinka), veľká ako hrášok, trpko kyslej chuti. Plod je jedlý až po namrznutí. Kvet aj plod neprijemne páchnu.
Výskyt a pestovanie
Jarabina vtáčia rastie najmä vo vyšších polohách, v riedkych lesoch a na kamenistých stráňach. Vysádza sa aj v parkoch a popri cestách ako dekoratívna rastlina. Jej vyšľachtené odrody sa pestujú na plantážach.
Zber a úprava
Zberajú sa najmä plody, zriedka aj kvety a listy. Jarabinky sa zberajú v auguste a septembri. Sušia sa najprv v tieni a neskôr sa dosušujú na slnku.
Účinné látky
Plody obsahujú kyselinu parasorbovú a iné organické kyseliny, karoténové farbivo sorbuzin, sacharidy, pektín, triesloviny, silicu, horčiny a vitamíny.
Obsahujú dvakrát toľko vitamínu C ako citrón a fytoncídne latky s antibakteriálnymi a protihubovými účinkami. V semenách je mastný olej.
Jarabina vtáčia a jej liečivé účinky na:
- posilnenie obranyschopnosti, imunity
- nechutenstvo, anorexia
- podpora tvorby žalúdočných štiav
- chrapot, strata hlasu
Použitie
Macerát
Jedna lyžica rozmliaždených plodov sa nechá macerovať v pohári horúcej vody od večera do rána a pije sa po dúškoch každý druhý deň, najmä ako močopudný a preháňavý prostriedok. Čerstvo rozmliaždené plody sa môžu zaliať aj bielym vínom a po 2 – 3 týždňoch sa pije vždy po 100 ml tekutiny denne.
Zápar
Z 15 g plodov a 200 ml horúcej vody sa nechá odstáť 15 minút a pije sa cez deň po lyžičkách.
Šťava
Z čerstvých plodov pôsobí potopudne, celé čerstvé plody pôsobia mierne preháňavo.
Sirup
Pomerne veľký obsah účinných látok a vitamínov sa zachováva aj pri spracovaní plodov na sirup (1 kg čerstvých plodov a 500 g cukru) a lekvár. Užívajú sa aj ako liečivo po lyžičkách.
Čaj z jarabiny
1 lyžičku sušeného jarabinu rozdrvte v miske. Plody prelejte 1 šálkou vody. Asi 10 minút nechajte lúhovať a potom sceďte. Podľa potreby pite 1-2 šálky denne.
Nátierka, marmeláda z jarabiny
800 g jarabinu očistite a nechajte cez noc v mrazničke premrznúť. Uvarte jarabiny s 1/2 l vody do mäkka, aby bobule praskli a potom všetko pretlačte sitom. Kašu zachytávajte do hrnca a za miešania priveďte do varu so 750 g práškového cukru. Dochuťte šťavou z 2 pomarančov a plnte do sterilných zavaráninových pohárov. Marmeláda vydrží až jeden rok. Ak chcete jesť nátierku samotnú, použite normálny cukor.
Zaujímavosti:
- Účinné látky, zber a využitie príbuznej jarabiny oskorušovej (Sorbus domestica) sú rovnaké ako pri jarabine vtáčej. Oskoruša je vzácnejšia, má mohutný dekoratívny vzrast, dožíva sa vysokého veku a jej malvičky sú väčšie, žlté s červeným líčkom, hruškovitého tvaru. Kvitne v máji. Plody sú jedlé až po odležaní. Robí sa z nich aj chýrna oskorušovica.
- Aby zemiaky lepšie prezimovali, tak ich na zimu presýpajte nadrobno nasekanými listami jarabiny. Fytoncídy, ktoré jarabina vtáčia obsahuje zabraňujú hnitiu.