Úvod / Príznaky / Nočné potenie

Nočné potenie

nočné potenie Nočné potenie je častý a zvyčajne úplne neškodný stav, ktorý súvisí s vyššou teplotou v miestnosti, kde sa spí. Môže sa však jednať aj o príznak vážnych chorôb. Čo všetko môže potenie v noci spôsobiť a ako tento stav diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny nočného potenia:


1.Banálne príčiny  

Do tejto kategórie patrí príliš vysoká teplota v miestnosti, príliš hrubá perina a pod. Spanie vo vyvetranej miestnosti alebo pri otvorenom okne problém rýchlo vyrieši.

2. Bežné infekcie

Bežné infekcie sú zvyčajne spojené s potením, obzvlášť ak pri zvýšenej teplote užijeme nesteroidné protizápalové lieky a teplota vďaka nim dočasne poklesne. Po odznení infekcie nočné potenie zvyčajne mizne.

3. Chronické infekcie

Niektoré chronické infekčné stavy sú spojené s opakujúcim sa nočným potením. Môže ísť o nehojace sa abscesy (dutiny s hnisom) a niekedy ide o nebezpečné infekčné choroby, ako je infekčná endokarditída alebo tuberkulóza. Práve TBC je nočným potením preslávená. Nočné potenie sa však vyskytuje aj u niektorých chronických vírusových infekciách ako je napríklad AIDS.

4. Rakovina

Nádorové ochorenia sa pri svojej generalizácii prejavujú okrem iného aj nočným potením. Ide o prejav celkovej zápalové reakcie pri boji s nádorovými bunkami. Typické je to najmä pre nádory z krvných buniek ako sú leukémia a lymfómy. Okrem nočného potenia sa často objavuje aj strata na váhe, prípadne chudokrvnosť.

5. Prechod

Pokles ženských pohlavných hormónov v prechode sa okrem iného prejavuje návalmi tepla a nadmerným potením, ktorého epizódy sa môžu objaviť aj v nočných hodinách.

6. Hormonálne poruchy

Zvýšená funkcia štítnej žľazy alebo feochromocytóm bývajú spojené so záchvatmi potenia a s pocitmi horúčavy.

7. Hypoglykémia

Ak sa liečení pacienti s cukrovkou prebúdzajú spotení, mohli mať počas noci nízku hladiny cukru. Potenie je súčasťou obrannej reakcie organizmu na pokles krvného cukru.

8. Idiopatická hyperhidróza

Toto je relatívne vzácny stav, u ktorého sa chorí veľa potia bez zistenia akejkoľvek príčiny.

Diagnostika:                                                                                                      

Príznak ako je nočné potenie je veľmi ťažké vyšetrovať. V prvom rade je vhodné urobiť krvné odbery vrátane zistení CRP,to nám povie o celkovom stave organizmu a vyššie CRP nás informuje o prítomnosti zápalu v tele. Tieto vyšetrenia je vhodné doplniť bežnými zobrazovacími metódami ako je röntgen pľúc, či ultrazvuk brucha. Ďalšie vyšetrenia cielime podľa zistených informácií.

Záver:

Nočné potenie, ak trvá dlhší čas, by nemalo byť podceňované, najmä ak je spojené s ťažkosťami ako je strata na váhe či chudokrvnosť.

Nočné potenie
5 (99.5%) 40 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *