Palina pravá

palina praváLatinsky: Artemisia absinthium
Česky: Pelyněk brotan
Ľudovo: Palín, Božie drievko
Čeľaď: Astrovité

Charakteristika rastliny palina pravá

Palina pravá je trváca rastlina. Celá rastlina je striebristosivá, aromatická a má výrazne horkú chuť. Prvý rok vyrastá z jej viachlavého podzemku ružica prízemných listov. Druhý rok a v ďalších rokoch vyrastie zvyčajne celý trs 50 – 100 cm vysokých rozkonárených stoniek, v dolnej časti zdrevnatených. Má perovito zložené listy a guľaté úbory drobných žltých kvetov.

Úbory sú usporiadané v strapcovitých metlinách. Okrajové kvety sú samičie, kvety v strede úboru sú obojpohlavné. Plody sú vajcovité, hnedé, jemne pásikavé nažky.

Výskyt a pestovanie

palinaPalina pravá rastie u nás najmä na teplých vápenatých a suchých stráňach, ale aj na chudobnejších pôdach pri cestách a na rumoviskách.

Niekde sa pestuje aj zo semien alebo delením trsov na vápenatej pôde. Vyžaduje si slnečné stanovište. Neznáša kyslú a zamokrenú pôdu.

Zber a úprava

Zbierajú sa vrchné nezdrevnatené časti bylín a mladé listy pred kvitnutím. Pri pestovaní sa v prvom roku zbiera raz a v ďalších rokoch 2- až 3-krát počas vegetačného obdobia. Po odrezaní vyrastú vždy nové, mladé stonky. Môže sa viazať aj do zväzkov. Suší sa v tieni, dosušuje aj na slnku.

V umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 40 °C. Podklad, na ktorom sa byliny sušia, treba pred sušením iných rastlín vymeniť, pretože horkosť paliny ich môže znehodnotiť.

Bio a Raw potraviny

Účinné látky

Hlavnou účinnou látkou je silica so zložkami tujol, tujón, felandrén, chamazulén, glykozidové horčiny absinlín a anabsintin, triesloviny a iné látky.

Palina pravá a jej liečivé účinky na:

 • problémy s trávením
 • podpora tvorby žlče
 • zápaly tráviaceho ústrojenstva
 • antiseptikum (dezinfekcia) tráviaceho ústrojenstva
 • úprava menštruačného cyklu
 • afrodiziakum
 • účinkuje proti parazitom
 • ekzémy
 • lupienka

Použitie

Zápar

Na vnútorné aj vonkajšie použitie sa pripraví z dvoch čajových lyžičiek rozdrobenej drogy a jednej šálky vody.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Prášok

.Artemisia absinthiumMôže sa použiť trikrát denne 1 g.

Kozmetika

Palinu pravú možno používať na umývanie vlasov. Ďalej sa užíva aj ako posilňujúci kúpeľ na prekrvenie pokožky a proti plesňovým ochoreniam. Pol kila čerstvej byliny sparíme 2 l vody. Necháme pod pokrievkou asi pol hodiny vylúhovať.

Zaujímavosti:

 • Neodporúča sa používať vo zvýšenom množstve alebo dlhšie ako dva týždne.
 • Nevhodná je pre tehotné ženy.
 • Voľakedy obľúbený absint alebo palinové víno sa dnes už nevyrábajú, pretože obidva nápoje mali návykové účinky a poškodzovali zdravie.
 • Okrem paliny pravej sa občas používa aj palina obyčajná (Artemisia vulgaris) s podobnými, ale slabšími liečivými účinkami. Patrí medzi jesenné alergénne rastliny.
 • Palina má podľa prastarých mýtov vraj božský pôvod, názov sa odvodzuje od kráľovnej Artemisie, ktorá ním už v roku 353 pred nl liečila svojho manžela. Z týchto dôb pochádza aj rada, že keď si dá pútnik vetvičku paliny do topánok, nepocítia pri dlhom pochode únavu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.