Kôpor voňavý
Latinsky: Anethum graveolens
Ľudovo: Kôpor
Česky: Kopr vonný
Čeľaď: Mrkvovité (Apiaceae)
Charakteristika rastliny
Kôpor voňavý je jednoročná silne aromatická bylina s dutou tmavozelenou lysou, 30 – 100cm vysokou stonkou.
Listy má perovito strihané, dolné stopkaté, horné sediace. Obojpohlavné drobné kvety so žltými korunnými lupienkami sú usporiadané do zloženého okolíka. Ploché žltohnedé plody sú hladké krídlaté dvojnažky.
Výskyt a pestovanie
Kôpor pochádza z Ázie a k nám sa dostal zo Stredozemia, kde rastie aj vo voľnej prírode. U nás sa pestuje v záhradách zo semena. Vysieva sa do riadkov širokých asi 25cm v druhej polovici apríla. Po vzídení sa jeho porast odburiní a podľa potreby aj pretrhá. V záhradkách v menšom množstve vyklíči aj sám zo semien, ktoré padli do pôdy pri jeho pestovaní v niektorom z predchádzajúcich rokoch. Iba zriedka splaňuje.
Zber a úprava
Zberá sa vňať a semeno. Vňať sa používa čerstvá, mrazená alebo sušená. Pri každom použití treba odstrániť stonky a listy nadrobno posekať. Na zmrazenie stačí posekané listy v nádobke z tvrdého papiera, v plastovej škatuľke alebo v mikroténovom vrecku vložiť do mrazničky. Suši sa v jednej vrstve v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C. Semená sa sušia voľne rozložené pri izbovej teplote.
Účinné látky
Hlavnou účinnou látkou je silica, ktorej najdôležitejšími zložkami sú karvón a felandrén. Plody obsahujú aj lipidy, proteíny, minerálne látky a vitamín C.
Kôpor voňavý a jeho liečivé účinky:
- nadúvanie, plynatosť
- kŕče brucha, žalúdočné kŕče
- poruchy trávenia
- podpora laktácie – tvorby materského mlieka
- hypertenzia – vysoký krvný tlak
- zlepšenie prekrvenia srdcového svalu (myokardu)
- choroby močového systému
- celkové upokojenie organizmu
- podpora laktácie – tvorby materského mlieka
Použitie
Zápar
Dve lyžičky rozomletých semien na jeden pohár vody sa nechajú 10 minút lúhovať. Pri žalúdočných ťažkostiach sa pije jeden pohár denne. Na stimuláciu tvorby mlieka a proti nespavosti sa po dúškoch užíva zápar z jednej lyžičky plodov. Kôprové semeno sa pridáva aj do čajových zmesi, často s anizom a feniklom.
Prášok
Rozomleté plody možno užívať aj ako prášok, trikrát denne na hrot noža zapiť vodou.
Kôprový čaj
Do šálky si dáme za jednu malú kávovú lyžičku kôpru pridáme horúcu vodu a necháme 5 minút pod pokrievkou lúhovať. Po 5 minútach scedíme a pijeme 3 krát denne jednu šálku.
Kôprový dresing
Dresing nielen k mäsu: Kôpor voňavý nasekajte nadrobno a vmiešajte ho do bieleho jogurtu. Môžete pridať aj soľ, pár kvapiek citrónovej šťavy či na jemno nakrájanú šalotku a čierne korenie.
Zaujímavosti:
- Kôpor voňavý je oddávna obľúbená korenina a zelenina. Má typickú osviežujúcu chuť a vôňu. Čerstvé posekané listy chutia výborne na chlebe s nátierkou, posypujú sa nimi zemiaky, pridávajú sa do kôprovej omáčky a dochucujú sa nimi omáčky a polievky. Medzi obľúbené pochúťky patrí aj kysnutý smotanový osúch s kôprom.
- Pri nakladaní zeleniny a príprave bylinkového octu sa používa kvitnúci kôpor spolu so súkvetím. Bylinkový ocot sa pripraví ponorením sviežej vňate s listami aj kvetmi do nádobky s octom. Po vylúhovaní sa môže vybrať alebo môže ostať v nádobke až do minutia octu. Na aromatizáciu a zjemnenie octu možno použiť aj iné byliny, napríklad majorán, bazalku a pod.
- Čerstvý kôpor voňavý sa nevarí, pretože by stratil svoju výraznú chuť a vôňu. Posekaný sa pridáva do uvareného jedla.
- Kôprová masť pomáha spevniť nechty.