Vyšetrenie stolice

vyšetrenie stoliceČo je to vyšetrenie stolice, ako toto vyšetrenie prebieha a čo všetko sa pri ňom vyšetruje? Aké ma vyšetrenie stolice výhody a nevýhody?

Vyšetrenie stolice je v medicíne veľmi dôležité. Je to napokon celkom logické – stolica predstavuje významný odpadový produkt nášho metabolizmu a môže nás informovať o stave tráviaceho traktu.

V dnešnej dobe existuje viacero rôznych testov, ktorými môžeme v stolici vyšetriť prítomnosť viacerých zlúčenín a mikroorganizmov, v bežnej praxi sa však vykonávajú len niektoré z nich.

Hneď na úvod treba zdôrazniť, že ak chceme na bežnom pracovisku vyšetriť stolicu u pacienta s tráviacimi ťažkosťami, nezačína sa nejakými testami, ale klasickým rozhovorom s pacientom a fyzikálnym vyšetrením.

Anamnéza


Dôležité sú informácia o konzistencii, farbe a pravidelnosti stolice. Sú prítomné hnačky, zápcha, alebo ich striedanie?

Ak pacient udáva hnačky, je nutné sa pýtať na presnú početnosť dennej stolice. Jedna hnačkovitá stolica denne nie je vôbec to isté ako desať hnačkovitých stolíc denne.

Farba stolice je tiež dôležitá – normálna stolica je hnedá, pozornosť by mala vzbudiť stolica svetlá, žltkastá a mastná, zelená, čierna a-alebo červená s prímesou krvi. Vždy je dobré sa spýtať, či je v stolici prítomný hlien.

Fyzikálne vyšetrenie stolice

Pohľadom možno vyšetriť okolie konečníka (prítomnosť ritnej trhliny, alebo fistúl) a nutnosťou je aj vyšetrenie konečníka prstom.

Nielen, že sa môže ľahko nahmatať nádorové ložisko alebo vnútorné hemoroidy, ale môže sa pohľadom zhodnotiť aj vzhľad stolice, ktorá zostane na prste rukavice.

Vyšetrenie brucha pohmatom a počúvaním je tiež samozrejmosťou.

Testy

Z bežne vykonávaných testov má najväčší význam test na okultné krvácanie, mikrobiologické vyšetrenie a niektoré ďalšie chemické testy. Test na okultné krvácanie je zásadnou súčasťou programu k vyhľadávaniu skorých foriem rakoviny hrubého čreva.

Mikrobiologické vyšetrenie nám pomáha hľadať infekčné mikroorganizmy v stolici, čo má samozrejme najväčší význam pri hnačkách.

Baktérie sa zvyčajne preukazujú kultivačne, špeciálne u pseudomembranóznej kolitídy sa preukazuje a vyšetruje prítomnosť bakteriálneho toxínu.

Prítomnosť parazitov v stolici sa zisťuje klasickou metódou pod mikroskopom. Moderné chemické testy nám umožňujú stanovovať koncentráciu enzýmov slinivky brušnej, protilátok a dokonca aj zhodnotiť prítomnosť Helicobactera pylori v žalúdku.

Moderným a verejnosti doposiaľ prakticky neznámym testom je vyšetrenie tzv. kalprotektinu v stolici, prečítajte si o ňom viac priamo v článku, ktorý je venovaný vyšetreniu kalprotektinu v stolici.

Využitie vyšetrenia stolice

Vyšetrenie stolice je dôležité najmä u akútnych hnačkových ochorení, kedy nás zaujíma prítomnosť a typ infekcie (napr. pseudomembranózna kolitída, kampylobakterióza apod), prípadne zvažujeme prítomnosť, či závažnosť ulceróznej kolitídy alebo Crohnovej choroby.

Pri úbytku na váhe nejasnej príčiny nás môže zaujímať prítomnosť parazitov v stolici. Úplne zásadné je vyšetrenie stolice v prevencii rakoviny hrubého čreva (už spomínaný test na okultné krvácanie).

Vyšetrenie stolice na prítomnosť antigénu Helicobacter pylori má význam na posúdenie efektívnosti jeho preliečenia pomocou antibiotík.

Pri chronickej pankreatitíde nás množstvo tráviacich enzýmov v stolici informuje o závažnosti stavu a schopnosti tieto enzýmy tvoriť.

Nevýhody vyšetrenia

Vyšetrenie stolice nemá prakticky žiadne nevýhody, snáď len nutnosť získania vzorky stolice a manipulácia s ňou môže niekedy pacient odrádzať a obmedzovať jeho spoluprácu.

Niektoré historické (a aj dnes využiteľné) vyšetrenia zloženia stolice si vyžadujú jej niekoľkodňový zber, v takom prípade sa dá z estetického hľadiska možná nespolupráca a neochota pacienta spolupracovať dobre predstaviť.

Výhody

Vyšetrenie stolice je neinvazívne, pracuje sa s materiálom prirodzene vylúčeným z tela. Veľmi dobre nás môže informovať o pomeroch v tráviacej trubici a tým nepriamo aj o viacerých ďalších orgánov a metabolických procesov.

Pochopiteľne je nutné zdôrazniť, že v ideálnom prípade by malo vyšetrovanie stolice začať rozhovorom s pacientom a jeho fyzikálnym vyšetrením.

(Takýto postup je to vhodný aj u plánovaného skríningového testu na okultné krvácanie – keď pacient pri rozhovore lekárovi povie, že na vlastné oči videl v stolici prímes krvi, potom je testovanie stolice zbytočné a je vhodné hneď urobiť kolonoskopiu).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysetreni-stolice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button