Vyšetrenie konečníka

vyšetrenie konečníkaČo je to vyšetrenie konečníka, ako toto vyšetrenie prebieha, čo všetko sa pri ňom hodnotí a aké môžu byť výsledky vyšetrenia?

Vyšetrenie konečníka prstom čiže vyšetrenie per rectum je v súčasnej dobe bežne vykonávaným vyšetrením a jeho význam stále stúpa.

Predtým sa vykonávalo skôr len v prípadoch, keď sa pacient sťažoval na problémy s tráviacim ústrojenstvom, dnes sa bežne vykonáva ako súčasť prijímacieho vyšetrenie pri hospitalizácii pacienta na oddelení, nech už sú príčiny hospitalizácie akékoľvek.

Nejedná sa síce o vyšetrenie príjemné pre pacienta ani pre lekárov, aj napriek tomu má však svoje opodstatnenie a skúsený lekár môže vďaka nemu získať množstvo cenných informácií.

Priebeh vyšetrenia konečníka


Pacient sa najskôr musí správne napolohovať. Je viac polôh, v ktorých je možné vyšetrenie vykonať – ideálna je poloha na všetkých štyroch s pokrčenými lakťami a kolenami.

Iná často používaná je poloha, kedy je pacient na boku a pokrčí dolné končatiny (správne by mal mať kolená čo najbližšie pri brade).

Lekár si vezme rukavicu, na prst si nanesie znecitlivejúci gél a krúživým pohybom zasunie prst do pacientovho konečníka.

Čo možno hodnotiť pri vyšetrení konečníka:

1. Bolestivosť konečníka

Vyšetrenie konečníka by správne bolieť nemalo. Bolestivý konečník môže byť napríklad pri zápaloch v brušnej dutine, alebo pri poraneniach a ďalších chorobách oblasti konečníka.

2. Akékoľvek prekážky

Prst dosiahne cca až do 10 cm čreva. Ak sa v tejto oblasti vyskytuje nejaká prekážka (tuhá stolica pri zápche, polyp, nádorová hmota pri rakovine hrubého čreva), je šanca ju nahmatať.

Samozrejme je takto vyšetriteľný úsek vzhľadom k celkovej dĺžke hrubého čreva veľmi krátky, ale aspoň niečo.

3. Prostata

Z anatomického hľadiska sa prostata u mužov dotýka prednej steny konečníka a cez túto stenu možno prostatu hmatom vyšetriť.

Správne má byť prostata mäkká, pružná a mala by byť veľkosti malého gaštanu. Pohmatom môže skúsený lekár (obzvlášť urológ) získať podozrenie na nezhubné zväčšenie prostaty a na rakovinu prostaty.

Pri rakovine je prostata na pohmat tuhá a tvrdá ako kameň. Pri zápale prostaty je vyšetrenie veľmi bolestivé.

4. Zvyšky stolice na rukavici

Toto je pre lekára asi najnepríjemnejšia časť vyšetrenia (z estetického hľadiska). Po vytiahnutí rukavice sa na ňu musí pozrieť a zhodnotiť, čím je pokrytý prst. Klasicky by mal byť pokrytý zvyškami hnedej stolice.

Abnormálny nález je krv – čierna tráviaca (meléna), či čerstvá svetlá krv. Príčiny týchto nálezov sú opísané v článku krv v stolici.

5. Výhrez (prolaps) konečníka

Tento stav znamená, že sa časť konečníka vyklenie späť z tela. Pri vyšetrení konečníka je možné výhrez vidieť a zhodnotiť jeho závažnosť.

Výhrez sa niekedy objavuje alebo zhoršuje vo chvíli, keď je pacient vyzvaný, aby zatlačil akoby na stolicu.

Výsledky vyšetrenia konečníka

Samotné vyšetrenie konečníka zvyčajne žiadne presné informácie neposkytne, ale môže byť vodítkom pre ďalšie vyšetrovacie postupy, ktoré môžu viesť k zisteniu príčin abnormálneho nálezu.

Hlavnou výhodou vyšetrenia konečníka je, že je rýchle, väčšinou nebolestivé a jeho výsledok (v zmysle normálny a nenormálny nález) lekár pozná okamžite.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysetreni-konecniku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button