Ultrazvuk
Čo je to ultrazvuk (sonografia), aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred ultrazvukom treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?
Ultrazvukový prístroj sa z hľadiska vyšetrovania zaraďuje k najväčším úspechom modernej medicíny. Jedná sa o jednoduché neinvazívne vyšetrenie, ktoré pacienta nezaťažuje škodlivým röntgenovým žiarením.
Princíp ultrazvuku
Princípom vyšetrenia je založený na použití prístroja, ktorý sondou vysiela ultrazvukové vlnenie s veľmi vysokou frekvenciou.
Sonda má okrem toho schopnosť zachytávať vlnenie odrazené rôznymi štruktúrami nášho tela. Prístroj potom z týchto prijatých informácií vytvorí na obrazovke obraz vyšetrovanej oblasti.
Ultrazvukové vlnenie nemá na rozdiel od röntgenového žiarenia žiadne preukázateľne škodlivé účinky na ľudský organizmus.
Pri samotnom vyšetrení sa človeku po koži nad vyšetrovanú oblasťou prechádza sondou prístroja, ktorá sa predtým namočí do špeciálneho gélu.
Jediný problém je, že to môže trochu štekliť a človek si po skončení vyšetrení musí gél utrieť.
Príprava pred vyšetrením
Pred ultrazvukom nebýva nutná žiadna špeciálna príprava s výnimkou ultrazvuku brucha. Pri vykonávaní ultrazvuku brucha je nutné, aby pacient v deň vyšetrenia nič nejedol.
Prítomnosť jedla v žalúdku značne zhoršuje presnosť vyšetrenia.
Ultrazvukové vyšetrenie brucha by nemalo nasledovať po nedávno vykonanej gastroskopii a kolonoskopii.
Pri týchto vyšetreniach sa totiž do tráviacej trubice zvyčajne dostane množstvo vzduchu a vzduch v tráviacej sústave zníži prehľadnosť ultrazvuku. To je jeden z dôvodov, prečo sa niekedy pacientom pred ulztravukem brucha podáva liek Espumisan, ktorý redukuje plynatosť v tráviacom trakte.
Ak chceme zamerať vyšetrenie na močový mechúr, nemal by pacient pred vyšetrením močiť. Naplnený močový mechúr sa totiž dá lepšie zobraziť ako ten vyprázdnený.
Význam vyšetrenia ultrazvukom
Ultrazvuk má veľmi široké využitie, najmä v interných odboroch a gynekológii. Najčastejšie sa robia tieto formy ultrazvuku:
1. Ultrazvuk brucha
Je to relatívne rýchle a prínosné vyšetrenie, ktoré dobre zobrazí štruktúru pečene, žlčníka a žlčových ciest, obličky, močový mechúr, gynekologické štruktúry a u mužov prostatu.
Ide o základné vyšetrenie pri bolestí brucha.
2. Ultrazvuk srdca = ECHO
Toto dnes už bežné vyšetrenie ukáže veľkosť a funkčnosť srdca. Vie zistiť, koľko krvi srdce pumpuje a ako fungujú srdcové chlopne.
Pre zhodnotenie stavu funkcii srdca je ECHO nezastupiteľné. V niektorých prípadoch sa uskutočňuje aj pažerákové ECHO.
3. Tehotenský ultrazvuk
Toto vyšetrenie spadá do kompetencie gynekológov. Nebudem sa mu detailne venovať (o tom by sa dali napísať celé strany) akurát treba poznamenať, že ultrazvuk vie zisťovať rozmery a rast plodu, jeho srdcovú aktivitu a tiež vie vyhľadávať vrodené vady.
4. Ultrazvuk ciev
Vie zisťovať priechodnosť žíl dolných končatín a dokáže nájsť ich trombózu. Ultrazvukové vyšetrenie krčných tepien vie nájsť ich zúženie.
5. Ultrazvuk hrudníka
Používame, ho keď máme podozrenie na „vodu v pľúcach„. Ultrazvuk najpresnejšie odhadne jej množstvo a navyše môže lekár obsluhujúci ultrazvukový prístroj na chrbát pacienta nakresliť niekoľko krížikov – označí tým miesta, kde sa dá do hrudníka bezpečne vbodnúť ihla, ktorou sa tekutina odsaje.
6. Ultrazvuk krku
Pomáha ozrejmiť najmä veľkosť a štruktúru štítnej žľazy. Je dobrý k vyhľadávaniu strumy a rakoviny štítnej žľazy.
Nevýhody ultrazvuku
1. Vyšetrenie kladie vyššie nároky na pozornosť a skúsenosti vyšetrujúceho. Do určitej miery je hodnotenie ultrazvukového obrazu subjektívnou záležitosťou a dvaja vyšetrujúci lekári môžu výsledný obraz opísať inými spôsobmi.
Niektoré rozmery (rozmery plodu, rozmery žlčovodu, šírka steny žlčníka a pod.) sa však pri ultrazvukovom vyšetrení dajú zmerať a tým sa výsledok objektivizuje.
2. Najmä pri ultrazvuku brucha nie je výsledok tak presný ako pri CT brucha. CT má väčšiu rozlišovaciu schopnosť a ukáže aj štruktúry, ktoré ultrazvuk nezobrazí.
3. Toto vyšetrenie neprenikne kostí, čo prakticky vylučuje použitie ultrazvuku pri vyšetrovaní mozgu.
Výhody ultravuku
1. Pri vyšetrení človek nedostane žiadnu dávku škodlivého röntgenového žiarenia.
2. Vyšetrenie je bežne dostupné v každej nemocnici.
3. Vyšetrenie je úplne nebolestivé.
4. Vyšetrenie väčšinou nevyžaduje žiadnu prípravu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ultrazvuk
Použité zdroje: základné zdroje textu