Tumor markery

tumor markeryČo sú to tumor markery, aké je ich využitie ak osa vyšetrujú a čo vďaka tomuto vyšetreniu môžeme zistiť?

Tumor markery sú látky, ktoré nám pomáhajú zistiť prítomnosť a niekedy aj rozsah rôznych nádorových ochorení. Ich zisťovanie z odobratej vzorky krvi sa vykonáva pomerne bežne a toto vyšetrenie má veľký prínos pre ďalšiu diagnostiku a liečebný postup.

Využitie tumor markerov


Využitie tumor markerov bolo geniálnym nápadom. Vzhľadom na to, že rakovina je v našej spoločnosti častým a obávaným ochorením, je veľká snaha ju pochopiť a zdokonaľovať diagnostiku a aj samotnú liečbu.

Liečba rakoviny závisí najmä na včasnej diagnóze a rakovinové ochorenie diagnostikovať nie je vždy jednoduché.

Nádory často žiadne príznaky nemajú a dajú sa objaviť len drahými a zaťažujúcimi vyšetreniami, ktoré nemožno robiť každému pacientovi.

Zákonite sa objavila otázka: Dala by sa zistiť prítomnosť nádoru nejakým bežným vyšetrením, najlepšie z krvi? A lekári zistili, že pri mnohých nádorov to je do istej miery naozaj možné.

Preukázalo sa, že prítomnosť nádoru v tele býva spojená so zvýšením určitých látok, ktoré vieme laboratórne vyšetriť zo vzorky krvi. Tieto látky boli nazvané tumor markery.

Čo je dobré si zapamätať

I. Látky známe ako tumor markery sa v určitej koncentrácii vyskytujú v tele každého z nás. U väčšiny zdravých jedincov sa však vyskytujú vo veľmi nízkej koncentrácii. Je to výrazné zvýšená koncentrácia tumor markerov, čo nás môže znepokojovať, nie ich samotná prítomnosť.

II. Tumor markery nie sú príliš spoľahlivé. Môže sa ľahko stať, že u človeka s nádorom nebudú zvýšené, alebo že naopak budú zvýšené u človeka bez nádorového ochorenia (zápaly, nezhubné nádory, neznáma príčina). Preto je náhodne zistené zvýšenie špecifického tumor markéra skôr určitou nápovedou, že sa v určitej telovej sústave môže diať niečo nenormálne, a že by sme mali túto sústavu ďalej vyšetrovať.

III. Najväčší význam tumor markerov je až po náleze určitého nádoru. Rast koncentrácie príslušného tumor markéra v krvi je totiž veľmi často priamo úmerný počtu nádorových buniek v tele.

Pokiaľ vieme o existencii nádoru, zmeriame koncentráciu príslušného tumor markera a potom začneme s jeho liečbou (chirurgia, ožarovanie, chemoterapia).

Počas liečby priebežne sledujeme koncentráciu tumor markera a v prípade úspešnej likvidácie nádoru by mala koncentrácia klesať. Po preliečení pacient prichádza na pravidelné kontroly, kde sa opäť zisťuje koncentrácia tumor markeru.

Ak koncentrácia zostane nízka, stav pacienta je stabilizovaný. Ak sa hodnota tumor markerov zvýši, znamená to, že sa nádorový proces opäť rozbehol, a že je potrebná ďalšia liečba.

Niektoré známe tumor markery

PSA: Jedná sa o skratku názvu prostatický špecifickýantigen. Táto zlúčenina je produkovaná bunkami prostaty. Zvýšenie koncentrácie tejto látky v krvi je obvyklá pre zápaly prostaty, pre poranenia prostaty, pre nezhubné zväčšenie prostaty a tiež pre rakovinu prostaty.

AFP: Toto je skratka zlúčeniny známej ako alfa-fetoproteín. AFP je spojený s rakovinou pečene, okrem toho sa zvyšuje aj u niektorých nádorov zo zárodočných buniek (čo nie je pre bežnú lekársku prax až také podstatné). Ak máme podozrenie na nádor pečeňového tkaniva, zisťujeme práve hladinu AFP.

CEA: CEA čiže karcinoembryonálný antigén je tumor marker, ktorý je zvýšený u veľkého množstva nádorov – nádory tráviacej trubice, rakovina pľúc, rakovina pankreasu, a pod.

CA 19-9: Zvýšenie tohto tumor markeru je zvyčajne typické pre rakovinu pankreasu. Vyskytnúť sa môže aj u nádorov tráviacej trubice.

CA 15-3: Tento tumor marker býva zvýšený pri rakovine prsníka.

CA 125: Tento tumor marker býva zvýšený najmä pri rakovine vaječníkov, okrem toho napríklad u rakoviny pľúc a rakoviny pankreasu.

hCG: Pod touto skratkou sa skrýva zlúčenina známa ako choriogonadotropín. Táto zlúčenina sa vo zvýšenej koncentrácii vyskytuje u veľmi agresívneho ale dobre liečiteľného nádoru zvaného choriokarcinóm.

Nejednoznačnosť tumor markerov vystihuje dobre fakt, že hCG je u žien zvýšený aj počas tehotenstva, a preto ho označujeme aj ako „tehotenský hormón“.

Niečo z praxe o tumor markeroch

Raz bol prijatý na oddelenie pacient, pre dýchavičnosť zrejme spôsobenú zlyhaním srdca. Stav pacienta sa pomerne rýchlo zlepšil a normálne by bol prepustený domov.

Pacientovi však boli ako súčasť komplexného vyšetrenia vyšetrené aj niektoré tumor markery (čo je v podstate chybný postup) a náhodne bola zistená veľmi vysoká hodnota PSA.

Vďaka tomu sa zistilo, že sa zrejme niečo deje s prostatou a pacient bol odoslaný na urologické vyšetrenie.

Toto cielené vyšetrenie preukázalo rakovinu prostaty. Bez tumor markerov by sa niečo také nepredpokladalo a nádor by v tejto fáze vôbec zistený nebol.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tumor-markery

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button