Tehotenský hormón
Čo je to tehotenský hormón, ako sa vyšetruje a aký má toto vyšetrenie význam?
Tehotenský hormón je zlúčenina známa ako ľudský choriogonadotropín a označuje sa skratkou hCG. Jeho stanovenie má samozrejme význam pre potvrdenie normálneho tehotenstva, ale okrem toho môže byť dôležitý v diagnostike niektorých chorobných stavov.
Choriogonadotropín
Choriogonadotropín je za normálnych okolností produkovaný v ženskom tele bunkami tkaniva placenty (tzv. trofoblast) a preto úzko súvisí s tehotenstvom.
Hormón sa objaví v krvi a vylučuje sa do moču, výraznejšie zvýšenie možno preukázať už cca po 14 dňoch od oplodnenia a k poklesu dochádza niekoľko dní po pôrode.
Koncentrácia hormónu sa udáva v medzinárodných jednotkách na mililiter [IU/ml].
Formy vyšetrenia tehotenského hormónu
Bežné tehotenské testy dokážu detekovať zvýšenú koncentráciu hCG v moči a v prípade potreby sa dá zistiť jeho presná koncentráciu v krvi jednoduchým odberom a vyšetrením vzorky žilovej krvi.
Význam tehotenského hormónu
Okrem potvrdenia klasického tehotenstva má hCG význam aj pre diagnostiku mimomaternicového tehotenstva. Odber krvného hCG možno odporučiť u každej ženy vo fertilnom veku, ktorá má bolesti brucha.
Hormón hCG sa tvorí aj u zárodku, ktorý nie je v maternici, a typickým nálezom je preto zvýšená koncentrácia hCG v krvi a negatívny nález zárodku v maternici.
K zvýšeniu hCG dochádza aj u tzv. moly hydatidosy a u nádorového ochorenia známeho ako choriokarcinóm.
Choriokarcinóm je nádor z trofoblastu, väčšinou vzniká v maternici, ale niekedy môže postihnúť vaječníky alebo dokonca semenník. A práve v takom prípade môžeme nájsť zvýšenú hladinu hCG v krvi muža, čo je inak prakticky vylúčené.
V prípade choriokarcinómu môžeme hCG považovať za tumor marker, tj. zlúčeninu, ktorej koncentrácia v krvi závisí od veľkosti a rozsahu nádoru.
Ak sa podarí choriokarcinóm vyliečiť, potom hodnota hCG klesne pod detekovateľnú hranicu.
Pozn: Hormón hCG môže byť produkovaný aj niektorými ďalšími zárodočnými nádormi, ale to je už príliš zložitá problematika.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tehotensky-hormon
Použité zdroje: základné zdroje textu