Sedimentácia
Čo je to vyšetrenie sedimentácie, aký je jeho princíp a význam. Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?
Vyšetrenie tzv. sedimentácie (označované skratkou FW – Fahraeus–Westergren test) stále patrí medzi bežne používané vyšetrenie krvi.
Nutné je však poznamenať, že nie je príliš špecifické a v dnešnej dobe je do značnej miery nahradzované vyšetrením CRP, prípadne vyšetrením prokalcitoninu.
Princíp vyšetrenia sedimentácie
Sedimentácia označuje pokles a usadzovanie červených krviniek v sklenenej kapiláre (dutá tenká trubička), ktorá je naplnená vzorkou odobratej krvi.
Usadzovanie červených krviniek neznamená zrážanie! Je to len bežný fyzikálny jav spoločný pre akékoľvek pevné častice v tekutine. Výhodou sedimentácie je jej tradičná jednoduchosť, dá sa vykonať priamo na oddeleniach či v ambulancii.
Ak postavíme sklenenú kapiláru naplnenú odobratou nezrážanlivou krvou do vertikálnej polohy, začnú v nej červené krvinky vplyvom gravitácie klesať na dno a nad nimi zostane vrstva krvnej tekutiny.
Modernejšie je umiestňovanie vzoriek krvi do špecializovaných prístrojov v laboratóriu, ktoré automaticky vypočítajú sedimentáciu.
Normálne hodnoty sedimentácie u dospelých sa pohybujú do cca 15-20mm/hod. Číslo závisí od veku, pretože s vekom sa sedimentácie urýchľuje.
U žien je rýchlejšia ako u mužov kvôli zvyčajne menšiemu množstvo červených krviniek, čo sedimentáciu urýchľuje.
Význam má fakt, že sedimentácia sa urýchľuje u väčšiny chorobných stavov, typické je to obzvlášť pre zápalové procesy.
Zápal v organizme, či už je jeho príčina akákoľvek (infekcia, nádor, autoimunitné poruchy), je zvyčajne spojený so zvýšenou tvorbou rôznych bielkovinových zlúčenín.
Tieto bielkoviny uľahčujú zhlukovanie červených krviniek do väčších útvarov zvaných roleaux, ktoré rýchlejšie klesajú, a urýchľujú tak ich sedimentáciu.
Príprava pred vyšetrením
Jedná sa o normálny odber a rozbor vzorky krvi. Žiadna zvláštna príprava nie je preto potrebná s tou výnimkou, že odber by sa mal vykonať nalačno.
Krv v skúmavke, pri ktorej chceme zistiť sedimentáciu musí byť doplnená zlúčeninou, ktorá zabráni zrážaniu krvi.
V opačnom prípade by sa krv zrazila a sedimentácia by odpočítať nešla.
Význam sedimentácie
Zo zvýšenej hodnoty sedimentácie možno odhadnúť prítomnosť nejakej abnormality v organizme a podľa klinických príznakov potom cieliť ďalšie vyšetrovanie.
Samotná sedimentácia bez ďalších vyšetrení nám však nič konkrétne prezradiť nemôže.
Nevýhody vyšetrenia
Nevýhodou je nešpecifickosť vyšetrenia. Zvýšená sedimentácia môže znamenať čokoľvek a niekedy jej príčinu ani nezistíme.
Najbežnejšie sa so zvýšenou sedimentáciou stretávame pri infekčných stavov a rozsiahlejších nádorových procesov.
Okrem toho je sedimentácia zvýšená v tehotenstve, pri chudokrvnosti, a ako už bolo povedané vyššie, zrýchľuje sa s vekom.
Z hodnoty sedimentácie môžeme odhadnúť závažnosť stavu, ale presnejšie informácie nám teraz môže poskytnúť aj veľmi jednoduché a vcelku lacné vyšetrenie CRP.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/sedimentace
Použité zdroje: základné zdroje textu
mám FW 44-91, čo to znamená