Quantiferon test

Quantiferon testČo je to Quantiferon test, aký je jeho princíp a využitie? Ako tento test prebieha a aké sú jeho nevýhody?

Quantiferon test sa nevykonáva bežne, je to však cenné vyšetrenie pri podozrení na tuberkulózu. Toto vyšetrenie vykonáva najčastejšie pľúcny lekár, ale môžete sa s ním stretnúť aj na interných oddeleniach.

Princíp Quantiferon testu


Princíp Quantiferon testu je pomerne zaujímavý. Po kontakte ľudského tela s baktériami spôsobujúcimi tuberkulózu (mykobaktérie) sa v krvi napadnú biele krvinky (presnejšie povedané lymfocyty), ktoré sú citlivé na antigény mykobaktérií a po kontakte s nimi produkujú zápalové produkty, najmä tzv. interferón gama.

(Antigény sú štruktúry na povrchu alebo vo vnútri buniek, ktoré môžu byť rozpoznané imunitným systémom. Na podklade rozpoznania antigénu môžu byť spustené niektoré imunitné reakcie.)

Vyšetrovanému človeku sa teda odoberie krv a v laboratóriu sa k nej pridajú antigény mykobaktérií.

Ak sú v krvi prítomné spomínané biele krvinky citlivé na mykobaktérie, možno vo vzorke krvi po istej dobe stanoviť zvýšenú produkciu uvedeného interferónu gama, ktorého množstvo sa dá zmerať.

Výsledok testu môže byť podľa množstva stanoveného interferónu gama jasne pozitívny, jasne negatívny, alebo neurčitý.

Využitie vyšetrenia Quantiferon test

Vyšetrenie využívame tam, kde máme podozrenie na tuberkulózu, typicky u chorých s nejasným ložiskom na röntgene alebo na CT vyšetrení pľúc s klinickými príznakmi charakteristickými pre tuberkulózu – nočné potenie, váhový úbytok, opakovane zvýšená teplota, a pod.

Vyšetrenie je vhodné aj u ľudí, ktorí nemajú jasné známky tuberkulózy, ale ktorým sa však chystáme podať silné imunosupresíva.

Ak by pacient mal v tele „schovanú“ neaktívnu tuberkulózu a lekár by mu podal imunosupresíva, mohla by sa tuberkulóza aktivovať a zabiť ho. Quantiferon test riziko tejto situácie výrazne znižuje.

Odber vzorky

Odber vzoriek žilovej krvi sa vykonáva do špeciálnych skúmaviek, ktoré sú odoslané do špecializovaného laboratória.

Odber nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu vopred a pacient nemusí byť nalačno.

Nevýhody vyšetrenia

Quantiferon test nie je celkom presný, u niektorých pacientov môže vyšetrenie skončiť neurčito.

Neurčitý a falošne negatívny výsledok je možný u chorých s ťažšou poruchou imunity, ktorých biele krvinky nie sú schopné na laboratórne podané antigény správne zareagovať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/quantiferon-test

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button