Pulzná oximetria

vyšetrenie pulzná oximetriaPulzná oximetria je pomerne rýchla, dostupná a užitočná vyšetrovacia metóda, ktorá nás orientačne informuje o okysličení krvi vyšetrovaného jedinca.

Pulzná oximetria a jej význam


Hlavný význam pulzej oxymetrie je rýchle overenie saturácie kyslíka u pacienta zobrazujúceho dýchavičnosť.

Ak zistíme u subjektívne dusného človeka saturáciu 100%, zvyčajne to znamená, že môžeme byť relatívne pokojní.

Na druhú stranu zistenie saturácie napr. 75% je v takom prípade dôvodom pre rýchle preliečenie vyvolávajúcej príčiny dýchavičnosti a podanie kyslíka.

Stavy so zníženou saturáciou zahŕňajú predovšetkým ochorenia srdca a pľúc (zlyhávanie srdca, pľúcna embólia, CHOCHP, pľúcna fibróza, rozsiahle zápaly pľúc a ďalšie), môžu sa však objaviť aj u chorôb mozgu postihujúcich dychové centrum.

Princíp vyšetrenia

Vyšetrenie využíva prístroj, ktorý sa označuje ako pulzný oxymeter. Prístroj je malý, ľahko prenosný a jeho súčasťou je špeciálny senzor, ktorý sa pripevní na niektorú z okrajových častí tela, typicky na niektorý z prstov ruky, alebo na ušný lalôčik.

Senzor vysiela skrz tkanivo úzky lúč infračerveného a červeného svetla a zisťuje, ako prechádza cez prekrvené tkanivo.

Platí, že priechod svetla tkanív pomerne úzko súvisí s množstvom okysličeného hemoglobínu. Hodnoty sa následne v prístroji relatívne zložito prepočítavajú, pre zbežné pochopenie to už však nie je dôležité.

Pulzná oximetriaPrístroj dokáže zistiť saturáciu hemoglobínu kyslíkom a na displeji ukáže číselnú hodnotu, ktorá môže teoreticky dosahovať 0-100%.

Saturácia znamená, koľko percent molekúl hemoglobínu z celkového počtu nesie kyslík, a znížená saturácia hemoglobínu tak orientačne vypovedá o zníženom množstve kyslíka v krvi (tzv. hypoxémiu).

Normálna saturácia u dospelého človeka sa obvykle pohybuje medzi 95-100%.

Hodnoty saturácia pod 90% sú podozrivé a saturácie pod 80% už zvyčajne znamenajú zlyhávanie respiračnej sústavy.

Ako bonus dokáže pulzný oximeter merať aj tepovú frekvenciu, ktorá býva druhým číslom na displeji. Hodnota čísla zodpovedá počtu tepov za minútu (normálne cca 60-90).

Nevýhody

Pulzná oximetria je len orientačná metóda a často môže byť nesprávne interpretovaná. Napríklad ak je miesto, kam priložíme senzor zle prekrvené, môže byť saturácia kyslíka nemerateľná.

Na druhú stranu je celkom známa vec, že pri otrave oxidom uhoľnatým býva zistená saturácia zdanlivo normálna.

Problémom je aj vyhodnotenie normálnej saturácie u silno dusného človeka, ktorý je chudokrvný (tj. má nedostatok hemoglobínu).

Prístroj meria iba percentuálny pomer okysličeného hemoglobínu k celkovému hemoglobínu, ale absolútne množstvo hemoglobínu určiť nedokáže.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pulzni-oxymetrie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button