Prokalcitonin
Čo je to prokalcitonin, ako sa vyšetruje, aké má využitie, a aké má toto vyšetrenie nevýhody?
Prokalcitonin (PCT) je bielkovinová zlúčenina, ktorá sa v našom tele vyskytuje celkom prirodzene. Je produkovaná bunkami štítnej žľazy a vzniká z nej hormón kalcitonín, ktorý má význam pre metabolizmus kostí a vápnika.
Odborne preto hovoríme, že prokalcitonin je prekurzor kalcitonínu.
Základné informácie o prokalcitonine
Využitie prokalcitoninu nemá v klinickej praxi nič spoločné s metabolizmom vápnika.
Zistilo sa, že prokalcitonin je tzv. proteín akútnej fázy, čo znamená, že jeho koncentrácia je v krvi za normálnych okolností veľmi nízka, ale výrazne stúpne pri bakteriálnych infekčných zápaloch – tento vzostup je zjavný už po 2-3 hodinách od začiatku infekcie.
Môžeme teda povedať, že prokalcitonin je látka podobná CRP, ale je výrazne presnejšia v odlíšení bakteriálneho infekčného zápalu od vírusových infekčných zápalov a od neinfekčného zápalu.
Hladina prokalcitoninu sa udáva v nanogramoch na mililiter [ng/ml]. Normálne hodnoty sú pod 0,5 ng/ml, všetko vyššia je podozrivé.
Pri rozsiahlych infekciách môžu však jeho hodnota dosahovať desiatok až stoviek nanogramov na mililiter.
Využitie
Vyšetrenie hladiny prokalcitoninu môžeme vykonať vtedy, ak máme podozrenie na infekčný zápal. Táto bielkovinová zlúčenina je veľmi citlivá (viac ako CRP) a navyše je presnejšia v odlíšení infekčných a neinfekčných zápalov.
CRP toto odlíšenie príliš nezvláda a zvýšené CRP preto nájdeme napríklad aj u človeka s autoimunitným zápalom.
Ideálnym prípadom kedy treba vyšetriť súčasne CRP a aj prokalcitonin je vyšetrenieu človeka, ktorý má zvýšenú teplotu, bolesti svalov a kĺbov, a vtedy, keď máme podozrenie na reumatický autoimunitný neinfekčný zápal.
Má taký človek výrazne zvýšené CRP, ale normálnu hladinu prokalcitoninu? Potom ide pravdepodobne skutočne o neinfekčné príčinu. Je zvýšený prokalcitonin aj CRP? Potom má zrejme nejakú bakteriálnu infekciu a ostatné príznaky sú len sprievodné.
Ak by mal nízke CRP aj prokalcitonin, potom sa zrejme jedná o nejakú virózu.
Ak predpokladáme, že pacient má závažnú bakteriálnu infekciu (septické stavy), je vyšetrenie prokalcitoninu užitočné v odhade jej závažnosti a kontrolné odbery prokalcitoninu nás informujú o vývoji a účinku antibiotickej liečby.
Odber
Prokalcitonin sa zistí z jednoduchého odberu žilovej krvi po vyšetrení malej vzorky v biochemickom laboratóriu.
Nevýhody vyšetrenia
Vyšetrenie prokalcitoninu nemá zásadnú nevýhodu až na to, že ide o vyšetrenie výrazne drahšie než CRP vyšetrenie, a preto sa zďaleka tak často nevykonáva.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/prokalcitonin
Použité zdroje: základné zdroje textu