Predoperačné vyšetrenie

predoperačné vyšetrenieČo je to predoperačné vyšetrenie ako prebieha a čo všetko sa vyšetruje?

Predoperačné vyšetrenie sa vykonáva pred plánovanými aj akútnymi operačnými zákrokmi. Jeho rozsah je rôzny, ale v zásade platí, že u detí ho vykonáva detský lekár, u dospelých obvodný lekár, alebo internista.

U pacientov s vážnejšími a vzácnejšími chorobami, ktoré by mohli priebeh operácie ovplyvniť sa môže navyše vyžiadať aj posudok a odporúčania špecialistov v danom odbore, ktorý sa touto chorobou zaoberajú.

Rozsah predoperačného vyšetrenia


Líši sa pre jednotlivé typy zákrokov, závisí aj od veku pacienta, v zásade sa vykonávajú hlavne niektoré z nižšie uvedených typov vyšetrení.

1. Rozhovor a fyzikálne vyšetrenie pacienta

Vykonáva sa vždy, zaujímajú nás najmä informácie o pacientových chorobách, o užívaných liekoch (lieky na riedenie krvi je nutné s rôznym predstihom vysadiť!), o predchádzajúcich operáciách.

Je dôležité sa aj opýtať na ťažkosti, ktoré by mohli súvisieť s ochorením srdca a pľúc ako sú opuchy nôh, bolesti na hrudníku a dýchavičnosť.

Je vhodné sa pýtať na známe alergie pacienta. Informácie o trombózach žíl dolných končatín a embólií u blízkej rodiny, alebo priamo u pacienta sú dôležité pre posúdenie rizika trombózy a embólie ako komplikácie operačného zákroku, z rovnakého dôvodu je vhodné pýtať sa na užívanie hormonálnej antikoncepcie u žien.

Antikoncepcia totiž zvyšuje zrážanlivosť krvi a pred plánovanými zákrokmi spojenými s pobytom v nemocnici sa väčšinou s predstihom cca 1 týždňa vysádza, alebo sa aspoň jej užívateľkám predpisuje preventívna dávka lieku na riedenie krvi (zvyčajne nejaký liek z kategórie nízkomolekulárných heparínov).

Fyzikálne vyšetrenie je komplexné, sústreďuje sa hlavne na počúvanie srdce (či nie je prítomný šelest) a na počúvaní pľúc (či je dýchanie čisté). Dôležité je aj zmeranie krvného tlaku.

2. EKG

EKG nie je povinné, ale aj napriek tomu je pomerne bežne vykonávanou súčasťou predoperačného vyšetrenia dospelých.

Pri náleze, ktorý by mohol nasvedčovať zhoršené prekrvenie srdca je niekedy ešte potrebné aj ECHO vyšetrenie srdca na zhodnotenie pumpovacej schopnosti srdcového svalu.

Ak aj ECHO vyšetrenie ukazuje na nejaké eventuálne srdcové ťažkosti pacienta a zhoršené okysličenie srdca, je vhodné pred plánovaným operačným zákrokom s dostatočným predstihom vykonať záťažovú ergometriu alebo priamo koronarografiu.

3. Krvný rozbor

Základom je biochemické vyšetrenie obličiek a koncentrácia minerálov (veľmi dôležitá je najmä koncentrácia draslíka), vyšetriť môžeme aj pečeňové testy.

Z krvného obrazu nás zaujíma množstvo hemoglobínu (pri jeho znížení pod určitú hladinu nie je možné niektoré operácie vykonávať bez predchádzajúcej transfúzie) a množstvo krvných doštičiek.

U väčších zákrokov a ťažko chorých pacientov je vždy vhodné vyšetriť zrážanlivosť krvi, zvyčajne používame testy známe ako INR a APTT.

4. Röntgen pľúc

Röntgen pľúc nám poskytne informácie o pľúcnom tkanive. Môžeme na ňom vidieť hromadenie krvi v pľúcach pri ľavostrannom srdcovom zlyhávaní a eventuálne ložiska zápalu pľúc.

Ani s jedným z týchto príznakov by pacient nemal byť operovaný, ak nejde o akútny a nutný zákrok.

5. Vyšetrenie moču

Aspoň základné vyšetrenie močového sedimentu je z hľadiska operácie dôležité najmä na vylúčenie močovej infekcie, ktorú je vhodné s predstihom pre plánovanou operáciou liečiť.

Cukor v moči môže naznačovať cukrovku, bielkovina a krv v moči môže byť prítomných pri niektorých chorobách obličiek (vždy je nutné hodnotiť stav obličiek aj z krvného rozboru).

Z predoperačného vyšetrenie by malo vyplynúť:

a) či je pacient zákroku schopný

b) čo je nutné dodatočne splniť, aby bol zákroku schopný

c) aké riziko počas a po operácii možno očakávať

Celkový stav pacientov sa hodnotí na stupnici ASA (American Society of Anesthesiologists):

  • ASA I – zdravý jedinec
  • ASA II – jedinec s relatívne nezávažným a kompenzovaným chronickým ochorením
  • ASA III – jedinec so závažným, ale kompenzovaným ochorením (choroby srdca a pľúc)
  • ASA IV – jedinec so závažným a dekompenzovaným ochorením (napr. zlyhanie srdca)
  • ASA V – chorý, u ktorého očakávame smrť do jedného dňa bez ohľadu na operačný zákrok
  • ASA E – pacient, u ktorého je nutné vykonať neodkladný zákrok

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predoperacni-vysetreni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button