Perkutánna transhepatálna cholangiografia (PTC)
Perkutánna transhepatálna cholangiografia (PTC) je zložito znejúci názov, ktorý označuje pomerne dôležité, však menej často vykonávané vyšetrenie, ktoré sa týka pacientov s chorobami žlčových ciest.
Perkutánna transhepatálna cholangiografia a jej indikácia
Perkutánna transhepatálna cholangiografia sa vykonáva najčastejšie v situáciách, kedy je prítomná porucha odtoku žlče žlčovodom, a pritom nemožno prekážku odstrániť „zvnútra“ pomocou ERCP.
Veľmi často ide o rozsiahlejšie nádory podžalúdkovej oblasti, ktoré vrastajú do žlčovodov (rakovina žlčníka, rakovina žlčovodu, rakovina pankreasu a pod.).
Nutné je však dodať, že PTC môže byť použitá aj u nezhubných príčin porúch odtoku žlče, pokiaľ ich nemožno riešiť inak.
Dôležitou podmienkou je preplnenie pečeňových žlčovodov žlčou, čo spôsobí ich roztiahnutie a vďaka tomu sa do nich je možné trafiť.
Princíp vyšetrenia
Vyšetrenie sa robí pri vedomí, zvyčajne na rádiologickom pracovisku.
Pod kontrolou röntgenu sa do pečene vpichne ihla tak, aby sa vyšetrujúci lekár trafil do niektorého z pečeňových žlčovodov.
Do žlčovodu potom môže aplikovať kontrastnú látku a tým zobraziť žlčový strom.
Príprava pred vyšetrením
Pacient pred zákrokom mal byť asi 6-8 hodín nalačno a nemal by fajčiť. Z krvných náberoch je vhodné vopred vylúčiť poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré by mohli spôsobiť krvácavé komplikácie.
Na viacerých pracovískách sa pred zákrokom podávajú antibiotiká, pretože invazívne vyšetrovanie žlčovodov zvyšuje riziko infekcie žlčových ciest.
Význam PTC vyšetrenia
Iste sa pýtate, prečo PTC vykonávať, keď žlčové cesty môžeme zobraziť aj neinvazívnymi a menej zaťažujúcimi metódami (ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia).
A máte pravdu, to totiž nie je hlavný dôvod pre vykonávanie PTC. Dôležité je, že po vykonaní PTC môžeme pokračovať perkutánnou transhepatálnou drenážou (PTD), keď do nabodnutého žlčovodu nasadíme plastovú hadičku, ktorou môže žlč odtekať z organizmu.
Zachovanie odtoku žlče síce nevylieči poruchu jej odtoku, ale chorému výrazne uľaví. Esteticky pochopiteľne nie je dôsledok PTD úplne príjemný – z brucha trčí hadička, ktorou tečie žlč do pravidelne meneného vrecka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/perkutanni-transhepatalni-cholangiografie
Použité zdroje: základné zdroje textu