Pažeráková pH-metria
Vyšetrenie známe ako pažeráková pH-metria je uskutočňované na gastroenterologických pracoviskách a jedná sa v dnešnej dobe o pomerne časté funkčné vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu.
Indikácie pH-metrie pažeráka
Pažeráková pH-metria je určená ľuďom, ktorí trpia komplikovanejšou refluxnou chorobou pažeráka prejavujúcou sa pálením záhy a ďalšími príznakmi, pričom klasická terapia blokátormi protónovej pumpy nie je účinná.
Príprava pred vyšetrením
Pacient má byť pred vyšetrením nalačno a nemal by fajčiť. Vhodné je s predstihom vysadiť lieky, ktoré by mohli skresliť výsledok vyšetrenia.
Ide predovšetkým o lieky proti prekysleniu žalúdka, ako sú blokátory protónovej pumpy.
Pažeráková pH-metria a princíp tohto vyšetrenia
PH-metria pažeráka môže mať viac podôb, v dnešnej dobe sa však väčšinou vykonáva 24-hodinová pH metria, ktorá trvá celý deň.
Na začiatku vyšetrenia sa pacient dostaví do zdravotníckeho zariadenia, kde je mu nosom do pažeráka zavedená tenká sonda, ktorej koniec by sa mal nachádzať tesne nad prechodom pažeráka do žalúdka. K sonde je pripojený prístroj, ktorý pomáha merať pH počas dňa.
Človek so zavedenou sondou potom ide domov a sú mu doporučené bežné denné činnosti, počas ktorých si môže zapisovať časy prípadných subjektívnych ťažkostí.
Ďalší deň sa vracia do nemocnice, sonda je odstránená a údaje z prístroja sú odpočítané.
Dôležité je hodnotenie zmien pH, predovšetkým epizód zníženia pH, ktoré znamenajú prítomnosť kyslého refluxu zo žalúdka do pažeráka.
Význam
Vyšetrenie môže objektívne potvrdiť prítomnosť refluxnej choroby pažeráka, čo má význam pre ďalší terapeutický postup.
Pokiaľ si človek počas vyšetrenia zapisuje prípadné časy svojich ťažkostí, môže pH-metria pažeráka potvrdiť, či vyvrátiť súvislosť medzi prítomnosťou refluxu a pacientovými príznakmi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ph-metrie-jicnu
Použité zdroje: základné zdroje textu