Pažeráková manometria

vyšetrenie pažeráková manometriaČo je to pažeráková manometria, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia? Ako sa pred samotným vyšetrením treba pripraviť a aké má toto vyšetrenie nevýhody?

Pažeráková manometria je vyšetrenie, ktoré sa vykonáva v gastroenterológii. Vyšetrenie je pre pacienta relatívne nezaťažujúce, ale nie je bežne dostupné.

Princíp pažerákovej manometrie


Pacientovi sa nosnou dierkou zavedie do hltanu a do pažeráka veľmi tenká sonda, ktorá vie snímať tlakové pomery vo svojom okolí.

Tieto tlaky z okolia sondy sú následne prenášané na obrazovku prístroja. Lekár je zvyčajne schopný určiť dve miesta zvýšeného tlaku – horný pažerákový zvierač (v mieste prechodu hltana do pažeráka) a dolný pažerákový zvierač (v mieste prechodu pažeráka do žalúdka).

Po správnom zasunutí sondy je dotyčný vyzvaný, aby niekoľkokrát prehltol malé množstvo tekutiny.

Priechod prehltnutej tekutiny pažerákom môže byť pozorovaný ako dočasné zvýšenie tlaku, ktorý postupuje smerom nadol, čo by malo byť sprevádzané krátkym uvoľnením dolného pažerákového zvierača, aby sa dúšok vody mohol dostať do žalúdka. Iný nález než tento je väčšinou nenormálny.

Celé vyšetrenie trvá asi 20 minút a po jeho ukončení je sonda opäť vytiahnutá.

Príprava pred vyšetrením

Na vyšetrenie je vhodné prísť nalačno, tj. 6 hodín pred vyšetrením nič nejesť, nepiť a nefajčiť. Ak pacient užíva lieky ovplyvňujúce hybnosť tráviaceho traktu (napr. prokinetiká), potom by ich mal po rozhovore s lekárom vysadiť 1-2 dni pred manometriou.

Okrem toho nie je žiadna špeciálna príprava nutná.

Využitie pažerákovej manometrie

Základné využitie pažerákovej manometrie je u rôznych porúch hybnosti pažeráka s poruchami prehĺtania, ktoré nemusia byť odhalené ani pri gastroskopii ani pri röntgenovom vyšetrení pažeráka.

Veľký význam má vyšetrenia pri preukázaní achalázie.

Okrem toho sa pažeráková manometria vykonáva u chorých s ťažkou refluxnou chorobou pred plánovanou operáciou prechodu pažeráka do žalúdka (fundoplikacia).

Nevýhody vyšetrenia

Vyšetrenie nemá žiadne veľké nevýhody.

Zavedenie hadičky nosom môže byť trochu nepríjemné a niekedy môže tlačiť na sliznicu nosohltanu, nie je to však nič nepríjemné, čo by nešlo chvíľku vydržať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jicnova-manometrie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button