Orálny glukózový tolerančný test

Orálny glukózový tolerančný testČo je to orálny glukózový tolerančný test, aký je jeho princíp a využitie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho nevýhody?

Orálny glukózový tolerančný test (OGTT) znie veľmi zložito, ale je to v skutočnosti v podstate veľmi jednoduché vyšetrenie, ktoré slúži v diagnostike cukrovky, najmä cukrovky 2. typu a tehotenskej cukrovky.

Princíp orálneho glukózového tolerančného testu (OGTT)


Vyšetrenie prebehne tak, že sa vyšetrovanému človeku odoberie krv nalačno a odošle na vyšetrenie hladiny cukru v krvi (glykémia).

Potom sa mu nechá vypiť presne definované množstvo glukózy (zvyčajne 75 gramov) rozpustené vo vode – roztok chutí až nepríjemne sladko.

Za dve hodiny po vypití roztoku sa odoberie vzorka krvi a vyšetrí sa hladina cukru.

Do ukončenia testu by človek nemal nič jesť a na pitie je vhodná len čistá voda alebo nesladené nápoje bez kofeínu.

Príprava pred vyšetrením

Vyšetrovaný človek by mal na test prísť nalačno a mal by počítať, že testovanie trvá 1-2 hodiny. Inak nie je žiadna zvláštna príprava potrebaná.

Vhodné je vysadenie niektorých liekov zvyšujúcich hladinu cukru v krvi (napr. niektoré diuretiká, kortikoidy) tri dni pred vyšetrením, to však musí byť vykonané len po dohovore s lekárom.

Využitie testu a jeho vyhodnotenie

Test využívame u podozrenia na cukrovku v štandardnej vyšetrovacej schéme, keď je glykémia nalačno nižšia ako 7 milimólov na liter [mmol/l], ale na druhú stranu je vyššia než 5,6 milimólov na liter.

Pokiaľ by bola glykémia nalačno vyššia ako 7, potom sa už jedná o cukrovku a OGTT nie je potreba, naopak glykémia pod 5.6 je v poriadku a OGTT väčšinou tiež nemusíme vykonávať.

Hodnotenie podľa výsledku

  • Glykémia vyššia ako 11.1 mmol/l po 2 hodinách = diagnóza cukrovky
  • Glykémia medzi 7.8-11.1 mmol / l po 2 hodinách a po záťaži = porušená tolerancia glukózy
  • Glykémia nižšia ako 7.8 mmol / l po 2 hodinách a po záťaži = zdravý človek

Pozn 1: Porušená tolerancia glukózy je stav, ktorý síce nie je cukrovkou, ale vyjadruje horšiu schopnosť organizmu metabolizovať väčšiu dávku glukózy.

U týchto pacientov je vhodné začať s nejakými opatreniami (diéta, pohyb, redukcia váhy) a sledovať ich, pretože majú vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Pozn 2: U tehotných žien pri vylučení tehotenskej cukrovky sa test hodnotí trochu inak a celkom dvakrát (za jednu hodinu a za dve hodiny po jeho vykonaní).

Nevýhody OGTT

Test je jednoduchý, nezaťažujúci a nemá podstatné nevýhody okrem samotnej chuti roztoku, ktorá je tak sladká, že je až nepríjemná.

U niekoho môže vypitie roztoku glukózy vyvolať nevoľnosť a výnimočne aj zvracanie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/oralni-glukozovy-tolerancni-test

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button