Okultné krvácanie – test
Čo je to okultné krvácanie, ako ho zistiť a ako konkrétne postupovať pri tomto test?
Okultné krvácanie znamená také krvácanie do tráviaceho traktu, kedy nie sme schopní krv v stolici nájsť voľným okom. Príčiny okultného krvácania môžu byť rôzne a nájdete ich v článku o krvi v stolici.
Test na okultné/skryté krvácanie (OK test)
OK test je dostupný a relatívne jednoduchý spôsob zistenia okultného krvácania do stolice.
Test je založený na princípe detekcie krvného farbiva hemoglobínu v stolici. Ide v súčasnosti o jednu z najdôležitejších metód vyšetrenia stolice.
Postup testu
Test vykonáva sám vyšetrovaný doma. Najprv musí 3 dni dodržiavať diétne obmedzenia, tj. vylúčiť zo stravy potraviny ako sú salámy, údeniny, surové mäso, špenát, kaleráb a pod.
Tieto potraviny totiž môžu spôsobiť falošne pozitívny nález.
Moderné testovacie súpravy už dodržiavanie diéty nevyžadujú a riziko falošného pozitívneho výsledku je u nich výrazne nižšie.
Testovať by sa nemali ľudia s hnačkovým ochorením a ženy počas menštruácie. Samotné vyšetrenie sa vykonáva v troch po sebe idúcich dňoch.
Každý deň je potreba na priloženú špachtľu vziať niekoľko malých vzoriek stolice a rozotrieť ich do okienka na testovaciu kartu.
Po troch takých odberoch sa donesú získané vzorky lekárovi, ktorý ich pošle do laboratória.
Pre normálneho človeka je určite nechutné hrabať sa vo svojej stolici, ale prípadná výhoda v podobe včasného zistenia rakoviny hrubého čreva za to snáď stojí.
Presný postup vyšetrenia závisí na konkrétnom teste a podrobnejšie ho vysvetlí lekár, ktorý test pacientovi nariadil (prípadne je nutné si prečítať návod pri danom teste).
Podľa odporúčaných postupov môže test na okultné krvácanie bezplatne podstúpiť každý človek vo veku 50-54 rokov raz ročne a vo veku nad 55 rokov raz za dva roky.
Testovacie súpravy sú k dostaniu u praktického lekára. Testy sú však aj voľno predajné a môže si ich kúpiť prakticky každý.
Veľkou výhodou a zároveň nevýhodou je veľká citlivosť vyšetrenia a riziko falošne pozitívneho výsledku.
Ak je navyše OK test pozitívny, tak je nutné vo vyšetrovaní pokračovať ďalej – najlepšie treba vykonať kolonoskopiu, ktorá lekárovi zobrazí celý vnútrajšok hrubého čreva.
Test okultného krvácania totiž len preukáže prítomnosť krvi v stolici, ale nič nám nepovie o jej príčine.
Záver
Určite vás napadne otázka, prečo teda namiesto OK testu neurobiť rovno každému 50ročnému človeku kolonoskopiu?
Teoreticky by to asi bolo lepšie, ale jedná sa už o náročnejšie vyšetrenie (pre pacienta a aj pre lekára) a také množstvo preventívnych kolonoskopií by naše zdravotníctvo nebolo schopné vykonať.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/okultni-krvaceni-test
Použité zdroje: základné zdroje textu