Natriuretické peptidy
Čo sú to natriuretické peptidy, ako sa vyšetrujú, aké má toto vyšetrenie využitie a aké sú nevýhody tohto vyšetrenia?
Stanovenie koncentrácie natriuretických peptidov je v dnešnej dobe už bežným biochemickým vyšetrením a pre lekára má veľký význam.
Skôr ale ako si o tomto praktickom využití povieme, je nutné venovať natriuretickým peptidom aspoň zopár slov.
Natriuretické peptidy
Jedna sa o skupinu troch základných zlúčenín, ktoré majú veľký význam pri preťažení a zlyhávaní srdca.
Ako už názov napovedá, natriuretické peptidy zvyšujú vylučovanie sodíka (natrium) do moču, tým zvyšujú výdaj moču, znižujú krvný tlak a objemovú záťaž srdca.
V medicínskej praxi má najväčší význam stanovenie tzv. prekurzora natriuretického peptidu B, ktorý je označovaný skratkou NT-proBNP. Ale do dokumentácie sa píše iba proBNP, pretože je to kratšie a jednoduchšie.
Normálne hodnoty NT-proBNP sú várazne premenlivé a navyše záleží na konkrétnom biochemickom laboratóriu.
Zvyčajne sa ale za normálnu hodnotu považuje 0-700 pikogramov na mililiter [pg/ml], hodnotenie a interpretácia výsledku však vyžaduje určité skúsenosti a cit.
Zvýšenie NT-proBNP
Koncentrácia NT-proBNP v krvi sa zvyšuje u všetkých situácií, ktoré vedú k preťaženiu srdca.
Výrazne vysoké hodnoty sú pri ťažších formách srdcového zlyhávania, k zvýšeniu dochádza aj pri infarkte myokardu, u väčších pľúcnych embólií a pri pľúcnej hypertenzii.
Okrem toho je hladina NT-proBNP zvýšená aj pri mnohých stavov nesúvisiacich s ochoreniami srdca, o nich sa dočítate na konci tohto článku.
Využitie vyšetrenia koncentrácie natriuretických peptidov v praxi
Kedy vyšetrujeme hladinu NT-proBNP? Zvyčajne sa jedná o pacienta s dýchavičnosťou, kedy chceme odlíšiť dýchavičnosť pri srdcovom zlyhávaní od iných príčin dýchavičnosti.
Do ambulancie zvyčajne prichádza doposiaľ neznámy človek, ktorý sa podľa svojich slov naraz začal výrazne zadýchavať?
V tom prípade je vyšetrenie proBNP dobrá voľba a keď vyjde jeho hodnota nízka, potom je srdcové zlyhávanie nepravdepodobné.
Podobný význam ma toto vyšetrenie aj pri ambulantnom sledovaní chronicky chorých pacientov s už známym srdcovým zlyhaním.
Ak však už známeho kardiaka (človek trpiaci chronickou srdcovou chorobou) prijímame na oddelení s jasnými klinickými známkami srdcového zlyhania, potom stanovovanie hladiny NT-proBNP nemá pre bežnú prax veľký význam.
Vieme, že pacientovi srdce zlyháva, a očakávaná vysoká hladina NT-proBNP nám toho zase tak moc neprezradí. Z hľadiska terapie sa totiž riadime klinickým stavom chorého a nie nejakou číselnou hodnotou.
Pri akútnych stavov niekedy stanovujeme hladinu NT-proBNP pri pľúcnej embólií, pretože zvýšenie tejto hladiny signalizuje vplyv embólie na prietok krvi srdcom a pľúcami s následným preťažením pravej polovice srdca. To môže pomôcť v rozhodnutí o ďalšom liečebnom postupe.
Nevýhody merania koncentrácie natriuretických peptidov:
Stanovovanie NT-proBNP, či iného nátriuretického peptidu, má podobne ako ostatné vyšetrenia svoje limity a môže priniesť falošne pozitívne alebo mätúce výsledky.
K zvýšeniu NT-proBNP často dochádza u obéznych pacientov, u pacientov s cirhózou pečene, u ľudí s otravou krvi a u chorých s akútnym alebo chronickým zlyhaním obličiek, u ktorých sa vytvorené NT-proBNP v zníženej miere filtruje do moču.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/natriureticke-peptidy
Použité zdroje: základné zdroje textu