Marker PSA
Čo je to marker PSA, aký je jeho princíp a využitie? Aké má jeho vyšetrenie nevýhody?
PSA je skratka pre tzv. prostatický špecifický antigén. Jedná sa o zlúčeninu, ktorá patrí medzi najznámejšie tumor markery, tj. zlúčeniny používané v diagnostike a monitorovaní nádorových ochorení. Miestom hlavného využitia markeru PSA je odbor urológia.
Princíp vyšetrenia markeru PSA
PSA je bielkovina, ktorá je produkovaná bunkami prostaty a dostáva sa do krvného riečiska, odkiaľ jej koncentráciu zistíme pomocou laboratórneho vyšetrenia z bežného odberu žilovej krvi.
Využitie tohto markeru
Hlavné využitie má PSA v diagnostike rakoviny prostaty. Vzhľadom na relatívnu presnosť (avšak nie stopercentnú, viď. nevýhody) môžeme odhadnúť, či je prostata v poriadku, či je len zväčšená alebo či je podozrenie na jej rakovinu.
Aj keď je veľmi vysoká hladina PSA pre diagnózu dôležitá, musí lekári pacienta ďalej dovyšetriť (fyzikálne, ultrazvukom brucha a pod.) a v ideálnom prípade urobiť biopsiu prostaty so získaním jej tkaniva a potvrdením prítomnosti nádorových buniek pod mikroskopom.
Nemožno skrátka určiť diagnózu rakoviny iba z výsledku PSA, čo však platí aj pre ostatné tumor markery.
V diagnostike rozlišujeme okrem hladiny celkovej koncentrácie PSA aj tzv. podiel voľného PSA (free PSA, skrátene fPSA), čo je zložka PSA nachádzajúce sa v krvi voľne bez väzby na iné bielkoviny.
Väčšinou pri zvýšení PSA stanovíme aj hladinu fPSA a určíme pomer fPSA ku celkovému PSA. Čím nižšie číslo vyjde, tým je pravdepodobnosť rakoviny prostaty vyššia.
Nevýhody vyšetrenia
PSA nie je podobne ako ostatné tumor markery stopercentne spoľahlivé, niekedy môže byť normálne aj u pacienta s rakovinou prostaty a naopak falošne zvýšené u nenádorových chorôb ako sú nezhubné zväčšenie prostaty a zápaly prostaty.
Počítať so zvýšeným PSA musíme aj u pacientov, u ktorých bola prostata podráždená pri vyšetrení konečníka prstom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/psa-marker
Použité zdroje: základné zdroje textu