Marker AFP

Marker AFPČo je to Marker AFP, aký je jeho princíp, využitie a nevýhody?

AFP [ÁEfPé] je skratka pre zlúčeninu alfa-fetoproteínu. Alfa-fetoproteín je bielkovina, ktorá sa vo veľkej koncentrácii vyskytuje v organizme ľudského plodu.

Po pôrode hladina AFP prudko klesá a po zvyšok života sa za normálnych okolností udržiava v nízkych koncentráciách. AFP sa využíva ako tzv. tumor marker, tj. zlúčenina, ktorej koncentrácia sa v organizme zvyšuje u niektorých nádorových ochorení.

Pozn: V gynekológii a pôrodníctve sa hladina AFP v krvi matky a prípadne v plodovej vode zisťuje v rámci vyhľadávania vrodených chorôb plodu ako je Downov syndróm, vrodené poruchy nervovej trubice a ďalšie. Túto problematiku dôkladne ovládajú gynekológovia a v tomto článku sa budeme sústrediť najmä na význam AFP ako tumor markeru.

Princíp AFP markéru


Alfa-fetoproteínu je veľmi dôležitý v diagnostike nádorových ochorení tkaniva pečene. Hladina v krvi sa určuje zo vzorky získanej klasickým odberom žilovej krvi.

Využitie

Zvýšené hladiny AFP nájdeme u rakoviny pečene a u pečeňových metastáz pochádzajúcich z iných nádorov, alfa-fetoproteín sa preto odoberá pr podozrivých pečeňových ložiskách (vrátane podozrivo vyzerajúcich cystických útvarov) nájdených ultrazvukom alebo CT vyšetrením.

Pri vysokej hladine AFP sú rakovina pečene alebo pečeňové metastáza (y) veľmi pravdepodobné, je potom však ešte vhodné také ložisko dovyšetriť pri pečeňovej biopsii, ak je jej prevedenie možné.

Okrem nádorov pečene môže byť AFP zvýšené aj u niektorých vzácnejších embryonálnych zhubných nádorov, (napr. nádor zo žĺtkového vaku) avšak z hľadiska využitia AFP ide o okrajovú problematiku.

Nevýhody

Podobne ako ostatné tumor markery môže byť aj AFP falošne pozitívne, tj. jeho zvýšená hodnota nemusí znamenať prítomnosť nádoru.

Zvýšené hodnoty nachádzame u akútnych pečeňových zápalov a u cirhózy. Treba pamätať aj nato, že zvýšená hladina AFP v krvi tehotných žien je v normálna.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/afp-marker

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button