Laparoskopia
Laparoskopia je relatívne nová metóda vykonávania brušných operácií, ktorá sa teší veľkej obľube a ktorá v posledných desiatkach rokov zaznamenala veľký rozmach. Treba však poznamenať, že napriek viacerým nesporným pozitíva so sebou táto metóda nesie aj určité nevýhody. Čo je to laparoskopia, aký je jej princíp, postup a aký je význam a nevýhody tejto metódy?
Princíp laparoskopie
Predtým sa brušné operácie vykonávali tzv. laparotomicky.
Proste sa v určitom mieste pozdĺžne rozrezalo brucho a vzniknutým veľkým otvorom sa operovalo – chirurg do rany strkal svoje ruky, v ktorých držal nástroje. Po skončení operácie sa rana zašila a pacientovi zostala dlhá jazva.
Vzhľadom na pomerne veľký zásah do organizmu bola po operáciách nutná niekoľkodňová rekonvalescencia na lôžku.
Laparoskopia je v podstate endoskopická metóda. Brušné operácie sa pri nej vykonávajú tak, že sa do brušnej steny urobí niekoľko malých otvorov, ktorými sa do brušnej dutiny zasunú pracovné nástroje a kamera.
Obraz brušnej dutiny sprostredkovaný kamerou vidí lekár, ktorý operuje na obrazovke a nástroje cez dlhé držiaky ovláda zvonku.
Laparoskopické nástroje dokážu viacero činností – od rezania, strihania a odberu materiálu až po pálenie.
Po ukončení operácie sa vstupné otvory zašijú, jedná sa len o niekoľko stehov a nevznikne žiadna veľká jazva.
Ak nebola operácia zložitá, môže ísť pacient do troch dní domov. Treba ešte dodať, že laparoskopické výkony sa vykonávajú v celkovom znecitlivení (uspaní).
Presný postup laparoskopie
1. Anestéziológ pacienta uspí.
2. Vykoná sa malý rez v oblasti pupka – týmto rezom sa do brucha zavedie ihla, ktorou sa do brušnej dutiny napustí oxid uhličitý. Tým sa zlepší prehľadnosť a zväčší sa operačný priestor.
3. Ihla sa vyberie a do toho istého otvoru sa nasunie laparoskopický nástroj, ktorým sa do brušnej dutiny zasunie kamera.
4. Na ďalších miestach (zvyčajne na dvoch) sa prebodne brušná stena a zasunú sa ďalšie dva duté laparoskopické nástroje.
Tieto prebodnutia brušnej steny sa už môžu zvnútra kontrolovať zavedenou kamerou. Skrz nové prístupy sa zasunú pracovné nástroje a začne sa samotný operačný zákrok.
Význam
Laparoskopický prístup do brušnej dutiny sa využíva pri diagnostických výkonoch (diagnostická laparoskopia) a aj pri operačných zákrokoch (operačná laparoskopia).
Diagnostická laparoskopia slúži k tomu, že sa lekár pozrie do brušnej dutiny a hľadá prípadné abnormality, prípadne môže odobrať vzorky tkanív na histologické vyšetrenie.
Operačných zákrokov, ktoré využívajú laparoskopický prístup je viacero – spomeňme napríklad odstránenie žlčníka, operácia prietrže, bandáž žalúdka, operácia slepého čreva, rozrušovanie pooperačných zrastov a gynekologické operačné zákroky.
Nevýhody laparoskopie
Laparoskopia má prirodzene aj niektoré nevýhody. Predovšetkým so sebou nesie značné nároky na skúsenosti a schopnosti operujúceho lekára, pretože ten operuje pomocou sprostredkujúcich nástrojov a kamery, a nie vlastnými rukami.
Ak sa vyskytne nejaký akútny stav (napríklad krvácanie), musí byť schopný rýchlo zareagovať, čo nie je pri laparoskopii ľahké.
Druhou nevýhodou je to, že prvý vpich je takpovediac „naslepo“ a existuje určité, aj keď malé, riziko poranenia brušných orgánov.
Výhody
Výhody laparoskopie oproti klasickému laparotomickému prístupu boli naznačené už vyššie v článku, sú to tieto:
- Namiesto jednej veľkej jazvy je ich niekoľko menších – rýchlejšie sa hoja a z kozmetického hľadiska vyzerajú lepšie.
- Takto prevádzaná operácia znamená menšiu záťaž pre organizmu – črevná činnosť sa obnoví rýchlejšie, pacient má menšie bolesti a rýchlejšie po operácii vstať a normálne chodiť.
- Pacient môže ísť do 3 dní domov a aj jeho pracovná neschopnosť je kratšia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/laparoskopie
Použité zdroje: základné zdroje textu