Kyslíkový test

vyšetrenie kyslíkový testČo je to kyslíkový test, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pri ňom postupuje a ako sa vyhodnocuje?

Kyslíkový test je špeciálne vyšetrenie, ktoré sa zvyčajne uskutočňuje na interných oddeleniach, obzvlášť na pľúcnych oddeleniach.

Význam vyšetrenia


U viacerých pľúcnych chorôb sa môže postupom času rozvinúť ťažké poškodenie pľúcnych funkcií, ktoré je spojené s prakticky trvalou dýchavičnosťou (zaraďuje sa sem napríklad pokročilá forma CHOCHP, procesy súvisiace s väzivovatením pľúc a pod.).

V takom prípade sa môže stať nutnosťou tzv. domáca oxygenoterapia. Jej podstatou je trvalé dýchanie kyslíka vytváraného z vody v prístroji zvanom oxygenátor pomocou masky alebo kyslíkovými okuliarmi (trubičky zavedené do nosných dierok).

Skôr ale ako je tento relatívne drahý prístroj pacientovi požičaný, je nutné, aby pacient úspešne prešiel kyslíkovým testom.

Princíp kyslíkového testu

Vyšetrenie má stanoviť, či dlhodobejšia inhalácia kyslíka pacientovi pomôže. Subjektívny pocit úľavy má síce tiež svoj význam, je však potrebný objektívny dôkaz.

Ten môže zabezpečiť práve kyslíkový test, kedy sa meria koncentrácia krvných dýchacích plynov pred a pri inhalácii kyslíka.

V krvi sú dýchacie plyny (kyslík a oxid uhličitý) rozpustené, ich množstvo je stanovené tzv. parciálnymi tlakmi a udáva sa v kPa [kilopascaloch].

V arteriálnej krvi sa ako normálne množstvo udáva cca 5,3 kPa oxidu uhličitého, a 10-13 kPa kyslíka. U chorých sa znižuje tlak kyslíka, prípadne súčasne rastie tlak oxidu uhličitého.

Postup vyšetrenia

Chorému sa odoberie tepnová krv a odošle sa do laboratória na vyšetrenie koncentrácie krvných plynov. Obvykle sa odoberá krv z vretennej tepny (arteria radialis) na predlaktí.

Po prvom odbere sa pacient nechá 20-30 minút dýchať kyslík privádzaný v množstve 1 liter za minútu. Potom nasleduje druhý odber.

Potom by mal pacient 20-30 minút dýchať kyslík privádzaný v množstve 2 litre za minútu. Nasleduje tretí odber.

Nakoniec pacienta dýcha 20-30 minút kyslík v množstve 3 litre za minútu a celé vyšetrenie sa zakončí štvrtým odberom krvi.

Vyhodnotenie

Ako pozitívny test hodnotíme situáciu, keď sa medzi dvoma po sebe nasledujúcimi odbermi zvýši parciálny tlak kyslíka aspoň o 1 kPa (a súčasne sa parciálny tlak oxidu uhličitého zvýši o menej než 1 kPa).

V takom prípade sa logicky predpokladá, že kyslík pacientovi pomáha a lekár môže odporučiť pacientovi prístroj pre domáce podávanie kyslíka.

Kvôli finančnej náročnosti zakúpenia takéhoto prístroja, musí tento krok zvyčajne schváliť príslušná zdravotná poisťovňa.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kyslikovy-test

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button