Kolonoskopia
Čo je to kolonoskopia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?
Kolonoskopia sa zaraďuje medzi endoskopické metódy vyšetrenia tráviaceho traktu.
Ide v podstate o určitú obdobu gastroskopie. Na rozdiel od nej sa ale pri kolonoskopii endoskopický prístroj zasúva do konečníka a vyšetruje sa ním hrubé črevo v celej jeho dĺžke.
Princíp kolonoskopie
Pacientovi sa do konečníka vsunie tenká ohybná hadička endoskopu a lekár ju opatrne zavádza ďalej a ďalej.
Na konci hadice je drobná videokamera, ktorá premieta obraz dutiny čreva na obrazovku, kde lekár presne vidí vnútru čreva.
Pomocou ovládacieho aparátu možno koniec endoskopu rôzne otáčať a vďaka tomu možno endoskop pretiahnuť celou dĺžkou nerovného hrubého čreva. Zobrazenie je možné vylepšiť farbením pomocou tzv. chromoendoskopických metód.
Endoskop navyše umožňuje použitie drobných kliešti, ktorými sa dá bezbolestne odštiepiť drobná vzorka zo sliznice čreva (biopsia), ktorá sa potom pošle ďalej na histologické vyšetrenie.
Kolonoskopické trubice umožňujú aj zavedenie rôznych nástrojov, ktorými sa dajú vykonať aj jednoduché liečebné zákroky – asi najčastejším zákrokom je odstránenie (odrezanie) polypu čiže polypektómia.
(Polyp je výrastok sliznice vyrastajúci do dutiny čreva. Polypy sú veľmi častým nálezom, väčšina z nich krváca a mnohé z nich sa môže zmeniť na veľmi nebezpečnú rakovinu hrubého čreva. Preto je snaha akýkoľvek nájdený polyp endoskopom odstrániť.)
Príprava pred vyšetrením
Pacient by nemal deň pred plánovanou kolonoskopiou jesť a mal by len piť tekutiny.
V ten istý deň popoludní by sa mal vyprázdniť vypradzňovacím roztokom.
Ide o roztok, ktorý spôsobí veľmi silnú hnačku a tým vyčistí dutinu čreva od stolice. Vyčistené črevo je pekne prehľadné a celé vyšetrenie je pre lekára také povedzme príjemnejšie.
Súčasťou prípravy na tento zákrok je aj dočasné vysadenie liekov proti zrážaniu krvi (najmä liek warfarín).
Pre samotnú kolonoskopiu to síce nemá význam, ale prípadný nález a následné odrezanie polypu by bolo problematické – rana by vplyvom antikoagulačného warfarínu začala krvácať. Warfarín má dlhší polčas účinku, a preto sa vysádza 4-5 dní pred výkonom.
Protizrážanlivé lieky je však potrebné vysadiť len po konzultácii s vaším lekárom!
Tesne pred kolonoskopiou sa pacientovi zvyčajne dáva injekcia na upokojenie, takže pacient by nemal 24 hodín po zákroku viesť motorové vozidlo.
Význam
Prezretie steny hrubého čreva spolu s odberom vzoriek má význam pre diagnostiku rakoviny hrubého čreva, divertikulózy, ulceróznej kolitídy a mnohých ďalších ochorení.
Odstránenie črevného polypu je elegantnou prevenciou rakoviny hrubého čreva, ktorá z polypov veľmi často vzniká.
Najčastejším dôvodom kolonoskopie je nález krvi v stolici.
Nevýhody
Kolonoskopia je veľmi bezpečné a vcelku bezbolestné vyšetrenie. Vzácnou komplikáciou je pretrhnutie steny čreva endoskopom.
Je to o niečo častejšie než pretrhnutie steny pažeráka pri gastroskopii. Ide ale o menej vážny stav ako pretrhnutie pažeráka, je však nutné ho chirurgicky riešiť.
Určitým problémom je aj limitácie kolonoskopie len na hrubé črevo. Tenké črevo sa kolonoskopiou vyšetriť nedá (s výnimkou krátkej časti konca tenkého čreva, kam sa dá z hrubého čreva prístrojom preniknúť).
Viacero nevýhod klasickej kolonoskopie chýba pri virtuálnej kolonoskopii, u ktorej sa po vyprázdnení vykonáva CT vyšetrenie brucha (pre viac info – článok o virtuálnej kolonoskopiu).
Veľkou nevýhodou virtuálnej kolonoskopie je však nemožnosť vykonávať akékoľvek zákroky, a preto sa zvyčajne dáva prednosť pri vyšetrovaní klasickej kolonoskopii.
Výhody
Veľkou výhodou je, že lekár vidí stav črevnej sliznice „na vlastné oči“, že môže odobrať vzorky a odstraňovať polypy.
Pacient nie je pri tomto vyšetrení zaťažený žiadnym škodlivým röntgenovým žiarením.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kolonoskopie
Použité zdroje: základné zdroje textu