Kapsulová endoskopia

vyšetrenie kapsulová endoskopiaČo je to kapsulová endoskopia, aký je jej princíp a využitie? Aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy a ako sa pred samotným vyšetrením treba pripraviť?

Kapsulová endoskopia je moderná vyšetrovacia metóda, ktorá má využitie v diagnostike chorôb tráviaceho traktu.

Princíp kapsulovej endoskopie


Princíp vyšetrenia je vlastne jednoduchý – pacient prehltne drobnú sondu, ktorá postupne prechádza tráviacim traktom a v pravidelných intervaloch vyhotovuje snímky tráviacej trubice.

Tieto snímky sa nahrávajú do zariadenia, ktoré má pacient počas vyšetrenia uložené a pripevnené opaskom v malej krabičke na bruchu.

Po ukončení vyšetrenia sa snímky vyhodnocujú – prezerá je gastroenterológ a v hľadaní abnormalít mu pomáha počítačový program.

Samotné vyšetrenie trvá maximálne okolo 8-10 hodín, kapsula má kvôli svojím malým rozmerom len obmedzený zdroj energie.

Príprava pred vyšetrením

Asi 3-4 dni pred vyšetrením je vhodné jesť iba tzv. bezozbytkovú stravu s minimálnym množstvom vlákniny.

Deň pred vyšetrením je vhodné zjesť len ľahké raňajky, maximálne obed a ďalej už byť nalačno (tekutiny nevadia), samotné prečistenie čriev sa potom vykonáva zvyčajne vypitím vprazdňovacieho roztoku, ktorý vyvolá silnú hnačku.

Niekoľko hodín pred vyšetrením sa už neodporúča ani príjem tekutín, výnimkou môže byť malé množstvo vody k zapitiu bežne užívaných liekov.

Využitie

Kapsulu môžeme teoreticky využiť prakticky u akéhokoľvek ochorenia tráviaceho traktu, vzhľadom k jej nevýhodám (vysoká cena, zvyčajne horšia prehľadnosť než pri endoskopii) ju však využívame skôr v tých miestach tráviaceho traktu, kam sa nedá preniknúť klasickými endoskopickými prístrojmi.

Pažerák a žalúdok možno vyšetriť gastroskopicky, hrubé črevo kolonoskopicky. Tenké črevo je však vyšetriteľne pomerne ťažko, a preto sú rôzne choroby tenkého čreva ideálnym cieľom kapsule – kapsulu môžeme použiť pri krvácaní z tráviaceho traktu, v prípade, keď zdroj krvácania nenájdeme inými vyšetrovacími metódami.

Kapsule môže významne napomôcť v diagnostike črevných zápalov ako je Crohnova choroba a k pátraniu po nádoroch tenkého čreva (ktoré sú však oproti nádorom hrubého čreva veľmi zriedkavé).

Pozn: Kapsula sa nepoužíva u tehotných žien a je aj riziková u pacientov s akýmkoľvek zúžením tráviacej trubice.

Nevýhody kapsulovej endoskopie

Problémom kapsule je jej vyššia cena a s tým logicky spojená horšia dostupnosť. Kapsula je k dispozícii iba na vyšších pracoviskách.

Priechod kapsule tráviacim traktom je neovládateľný, niekedy môže prechádzať veľmi pomaly, v iných častiach zasa príliš rýchlo, čo znižuje pravdepodobnosť toho, že kapsula vyfotí hľadané ložisko.

Prípady, že by sa kapsula v tráviacom trakte zachytila a nemohla vyjsť, sú veľmi raritné.

Úplne jasnou nevýhodou kapsule oproti endoskopickým metódam je nemožnosť terapeutického zásahu. Kapsule síce môžu vyfotiť polyp v hrubom čreve, ale iba pomocou kolonoskopického vyšetrenia môžeme tento polyp odrezať, alebo z neho zobrať vzorku.

Ak kapsula nájde niečo zlé v tenkom čreve, môže byť následne vykonaná napríklad enteroskopia (pre pacienta viac zaťažujúca a nie všade dostupná), pri ktorej môže lekár toto nájdená ložisko ošetriť.

Výhody

Pre pacienta je kapsula veľmi pohodlnou vyšetrovacou metódou, nestrkajú sa mu nikam žiadne hadice, nepichajú žiadne ihly, vyšetrenie je úplne bezbolestné a neinvazívne.

Kapsula odchádza prirodzenou cestou, tj. so stolicou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kapslova-endoskopie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    9 Comments

    1. Dobrý deň, prosím, robí sa kapsulová endoskopia v Bratislave? Ak nie, kde je možné toto vyšetrenie a aká je cena. Ďakujem

      1. Dobrý deň. Toto vyšetrenie sa robí napríklad v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Bohužiaľ bližšie informácie typu, kde presne tam, koľko stojí apod. Vám poradiť nedokážem.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button