Gastroskopia

vyšetrenie gastroskopiaČo je to gastroskopia, aký je princíp tohto vyšetrenia, ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Gastroskopia sa radí medzi endoskopické vyšetrenie tráviacej trubice, pri ktorej sa dá zvnútra prehliadnuť žalúdok a pažerák. Je to bežné vyšetrenie, ktoré so sebou nesie len malé riziká a má pritom veľký prínos v diagnostike a liečbe mnohých chorôb.

Princíp gastroskopie


Pacientovi sa do úst vsunie tenká ohybná hadička endoskopu a opatrne sa zavedie do pažeráka. Potom sa zasunie hlbšie, až sa dostane do žalúdka.

Na konci hadice je drobná videokamera, ktorá premieta obraz sliznice pažeráka a žalúdka na obrazovku, kde ich lekár veľmi dobre vidí.

Pomocou ovládacieho aparátu možno koniec endoskopu rôzne natáčať a tým si zobraziť celú dutinu žalúdka. Zobrazovanie sliznice môže byť vylepšené farbením pomocou tzv. chromoendoskopických metód.

Endoskop navyše umožňuje použitie drobných kliešti, ktorými sa dá bezbolestne odštiepiť drobná vzorka sliznice (tomu sa hovorí biopsia), ktorá sa potom pošle na histologické vyšetrenie.

Veľký význam má endoskopický prístroj aj pri zastavovaní krvácania zo sliznice pažeráka a žalúdka – endoskopom možno napríklad uzatvárať krvácanie svorkami alebo slabým elektrickým prúdom „zavariť“ krvácajúcu cievku.

Príprava pred vyšetrením

Pacient by minimálne 6 hodín pred výkonom nemal jesť ani piť, pretože dutina žalúdka by mala byť pri vyšetrení prázdna (pre lepšiu prehľadnosť).

Tesne pred vyšetrením sa do ústnej dutiny nastrieka špeciálna znecitlivujúca látka, ktorá v ideálnom prípade zablokuje dáviaci reflex.

To potom na druhú stranu znamená, že pacient by po vykonanej gastroskopii nemal nejakú dobu zase nič jesť ani piť – so znecitlivenou sliznicou v ústnej dutine a v hltane má narušený aj prehĺtancí reflex a mohol by potravu a nápoje ľahko vdýchnuť.

Ak je niekto príliš úzkostný, môže požiadať o injekciu na upokojenie. Tá však so sebou nesie tú nevýhodu, že človek po jej aplikácii má kvôli zníženej pozornosti na 24 hodín zákaz viesť motorové vozidlá.

Význam vyšetrenia

Prezretie steny pažeráka a žalúdka spolu s odberom vzoriek má význam pre diagnostiku zápalov pažeráka, rakoviny pažeráka, rakoviny žalúdka, achalázie pažeráka, žalúdočných vredov a mnohých ďalších ochorení týchto orgánov.

Endoskopicky sa dajú liečiť rôzne krvácania do pažeráka a žalúdka, aj keď je ich príčina akákoľvek.

Rovnako tak je možné pomocou endoskopu vytiahnuť najrôznejšie prehltnuté predmety, čo je časté u detí a psychiatrických pacientov.

Nevýhody

Gastroskopia je veľmi bezpečné a bezbolestné vyšetrenie, ktoré však so sebou samozrejme nesie isté problémy a riziká.

Mnohí ľudia horšie znášajú zavádzanie endoskopu do pažeráka a majú dávivý reflex. Znecitlivujúci roztok nastriekaný do ústnej dutiny nie je vždy stopercentným riešením tohto problému.

Po gastroskopii môže dôjsť ku krvácaniu sliznice po jej podráždenií hadicou endoskopu, či po odbere vzorky.

Najvážnejšou, ale aj veľmi vzácnou komplikáciou je pretrhnutie steny pažeráka endoskopom.

Zvyčajne sa to stáva u pažeráka narušeného nejakým patologickým procesom. Je to život ohrozujúci stav, ktorý musia zvyčajne riešiť chirurgovia.

Výhody gastroskopie

Veľkou výhodou vyšetrenia je, že lekár vidí stav sliznice „na vlastné oči“ a že môže odobrať vzorky.

Pacient nie je pri tomto vyšetrení zaťažený žiadnym škodlivým röntgenovým žiarením a výhodou je aj bezbolestnosť tohto vyšetrenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gastroskopie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Dobry den,
      chcela by som sa opytat, som tri dni po gastrofibroskopii a stale ma boli zaludok, konkretne nad pupkom. Uz som skusala lahsiu stravu, je jedno, je to nezavisle od jedla. Hrdlo uz na druhy den prebolelo ale toto este nie.
      Predtym ma to nebolelo. Prosim Vas, zrejme mi tym endoskopom podrazdili ale chcem sa opytat, kolko to moze trvat? a co by mi pomohlo na to? Dakujem

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button