EUS – endosonografia

vyšetrenie EUS – endosonografiaEndoskopická sonografia sa nazýva skrátene ako endosono (skratka EUS). Čo je to endosonografia, aký je princíp tohto vyšetrenia? Ako sa treba pred vyšetrením pripraviť a aké sú nevýhody tohto vyšetrenia?

V internej medicíne má veľký význam v gastroenterológii. Táto vyšetrovacia metóda je spojením metódy ultrazvuku a endoskopických metód vyšetrenia tráviaceho traktu.

Princíp endosonografie


Jedná sa vlastne o vylepšený ultrazvuk, kedy ultrazvukovú sondu neprikladáme k telu, ale zasúvame do rôznej hĺbky dutých orgánov, čím získavame ultrazvukový obraz zvnútra tela.

Ten je zvyčajne presnejší ako pri klasickom priložení sondy k telu, pretože ultrazvukovému signálu nediafragmujú rôzne „prekážajúce“ anatomické štruktúry (podkožný tuk, svaly, kosti, a pod.).

Samotným nosičom sondy je hadicový prístroj, ktorý je v podstate ten istý prístroj, používaný aj pri klasickej gastroskopii alebo kolonoskopii.

Príprava pred vyšetrením

Pri zavádzaní sondy do pažeráka a žalúdka je príprava podobná ako pred gastroskopiou, tj. pacient by nemal jesť ani piť cca 8 hodín pred zákrokom.

Pred zavedením sondy do konečníka je zvyčajne potrebné vyprázdnenie hrubého čreva, presný postup sa však líši podľa konkrétneho pracoviska, kde sa vyšetrenie vykonáva.

Počas samotného vyšetrenia je tiež zvykom pacientovi podať tlmiaci látku, preto by po vyšetrení nemal viesť motorové vozidlo.

Indikácie

V gastroenterológií sa používa najčastejšie na vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu. Sondu v tomto prípade zasúvame ústnou dutinou do pažeráka a do žalúdka.

Menej často sa však využíva aj ultrazvuková sonda zasúvaná do konečníka na vyšetrenie samotného konečníka a aj koncovej časti hrubého čreva.

Vyšetrenie umožňuje hodnotiť najrôznejšie slizničné a podslizničné štruktúry, najmä hodnotiť rozsah zhubných nádorov (teda napr. rakovina pažeráka, rakovina žalúdka) a ich odlíšenie od nezhubných nálezov.

Endosonografia nám poskytuje cenné informácie o tom, do akej hĺbky zhubné nádory prerastajú, eventuálne môže preukázať okolité zväčšené uzliny napadnuté nádorovými bunkami.

Veľmi dobre a prehľadne sú pomocou endosonografie zobraziteľné aj ďalšie tkanivá a orgány blízke tráviacej trubici, napr. aorta a jej odstupy, pečeň, žlčník a pankreas. EUS je preto veľmi užitočnou metódou pri diagnostike zmien a ochorení pankreasu (najmä cysty pankreasu, rakovina slinivky brušnej atď.).

Pod kontrolou sondy sa dajú pomocou špeciálnych ihiel odoberať z podozrivých štruktúr vzorky na histologické vyšetrenie. To všetko pochopiteľne zvnútra cez stenu tráviaceho traktu.

Nevýhody endoskopickej sonografie

Vyšetrenie nie je invazívne (s výnimkou nutnosti zavedenia sondy do dutého orgánu) a nie je spojené s použitím škodlivého röntgenového žiarenia, na druhej strane nie je bežne dostupné a kladie v technike vyšetrovania a vyhodnocovania nálezov veľký dôraz na skúsenosti a schopnosti vyšetrujúceho lekára.

Záver

Endoskopická sonografia (EUS) je cennou vyšetrovacou metódou dutých orgánov a ich okolia.

Medzi jej výhody patrí nulová radiačnú záťaž a minimálna nutnosť prípravy pacienta pred vyšetrením.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/endosonografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button