Enteroskopia

vyšetrenie EnteroskopiaEnteroskopia je zaujímavým a moderným spôsobom, ako vyšetriť tenké črevo a okrem samotnej diagnostiky toto vyšetrenie dovoľuje aj preliečenie niektorých chorobných stavov. Čo je to enteroskopia, aký je princíp a využitie tejto vyšetrovacej metódy? Ako sa pred samotným vyšetrením treba pripraviť, a aké má toto vyšetrenie výhody a nevýhody?

Princíp enteroskopie


Cieľom vyšetrenia je tenké črevo. To je za iných okolností prakticky nevyšetriteľné. Bežnými endoskopickými vyšetreniami si totiž dokážeme pozrieť len žalúdok s pažerákom a dvanástnikom (pri gastroskopii) a hrubé črevo (pri kolonoskopiu).

Enteroskopie sa vykonáva klasickým hadicovým endoskopom, ktorý má na sebe navlečenou špeciálnu trubicu.

Jednou z endoskopických vyšetrovacích metód môže byť riešenie, keď Endoskop aj trubica má na svojom konci balónik.

Striedavým nafukovaním a vyfukovaním balónikov a pohybom endoskopu a trubice sa tieto prístroje jednoducho pohybujú v tráviacej trubici, a to umožňuje prístroju dostať sa veľmi ďaleko do tenkého čreva.

Lekár vidí vnútro čreva „na vlastné oči“ na obrazovke vďaka kamere na konci prístroja a pracovným kanálom môže do čreva zasunúť kliešte na odber vzoriek alebo rôzne iné potrebné nástroje.

Príprava pred vyšetrením

Záleží na spôsobe vykonania enteroskopie. Ak zavádzame hadičku ústami ako pri gastroskopii, potom postačí byť pred vyšetrením nalačno, tj. cca 6 hodín pred vyšetrením nejesť ani nepiť.

Ak zavádzame hadičku cez konečník, potom je nutné klasické vyprázdnenie ako pred normálnou kolonoskopiou.

Enteroskopia sa zvyčajne vykonáva pri krátkej hospitalizácii. Pri samotnom vyšetrení je pacient položený na vyšetrovací stôl, potom sú mu vnútrožilovo podané upokojujúce lieky (po ktorých buď zaspí alebo si aspoň vyšetrenie nepamätá) a vyšetrenie sa začne zavedením hadice prístroja do tela pacienta.

Využitie

Ako už bolo spomenuté vyššie, je enteroskopia vhodná na vyšetrenie inak len ťažko vyšetriteľného tenkého čreva.

Vnútro tenkého čreva môže byť vyšetrené prakticky len pomocou endoskopickej kapsule, jej spoľahlivosť však nie je stopercentná a kapsula sama o sebe nedokáže choroby tenkého čreva nijako vyliečiť.

Chorobný stav, pri ktorom má enteroskopia význam, je najmä krvácanie do tráviaceho traktu, ktorého zdroj predpokladáme v tenkom čreve.

Ložiská krvácania lekár uvidí a môže ich okamžite pomocou rôznych nástrojov odstrániť.

Využiť enteroskopiu možno aj u podozrenia na nádory tenkého čreva, z ktorých môže vyšetrujúci lekár odobrať vzorky.

Nevýhody enteroskopie

Vyšetrenie so sebou nesie určité riziká a komplikácie podobné ako pri gastroskopií alebo kolonoskopií (záleží podľa spôsobu zavedenia endoskopu).

Najzávažnejšou komplikáciou je pretrhnutie čreva, zvlášť stena tenkého čreva je veľmi slabá a krehká. U pacientov po enteroskopii boli okrem toho častejšie pozorovalé záchvaty akútneho zápalu pankreasu.

Vyšetrenie je okrem toho náročné na čas, pri vykonávaní niektorých zložitejších zákrokov môže vyšetrenie trvať aj niekoľko hodín.

Je nutné spomenúť aj horšiu dostupnosť tohto vyšetrenia, rozhodne nie je k dispozícii v každej nemocnici.

Výhody

Enteroskopia je elegantná, ale menej dostupná a pre pacienta viac zaťažujúca vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje prezrieť si vnútro tenkého čreva a priamo vyliečiť najrôznejšie chorobné nálezy (dajú sa pomocou nej najmä hľadať a likvidovať zdroje krvácanie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dvojbalonova-enteroskopie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    2 Comments

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button