Elektrofyziologické vyšetrenie srdca

Elektrofyziologické vyšetrenie srdcaČo je to elektrofyziologické vyšetrenie srdca a aký je jeho princíp? Ako sa treba pred týmto vyšetrením pripraviť a aké sú nevýhody tohto vyšetrenia? Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je dôležitým vyšetrením invazívnej kardiológie, vykonáva sa na vyšších pracoviskách. Základnou indikáciou vyšetrenia sú poruchy srdcového rytmu (arytmia).

Princíp elektrofyziologického vyšetrenia srdca


Vyšetrenie sa robí na koronárnej sále, pacient je počas zákroku pri vedomí. Lekár dutou ihlou nabodne niektorú z veľkých žíl (typicky v oblasti triesla alebo krku) a pod kontrolou röntgenu do srdcových dutín zavedie tenkú sondu.

Pacient je počas celého zákroku neustále monitorovaný pomocou EKG.

Sonda umožňuje získavať informácie o prenose a vedení elektrických vzruchov v srdci a zhodnotiť miesto a mechanizmus vzniku arytmie, spôsob jej šírenia a jej závažnosť.

Okrem toho umožňuje sonda vysielať stimulačné vzruchy, ktoré môžu u pacientov vyvolať doteraz skrytú poruchu rytmu a samozrejme sonda vysiela aj vzruchy, ktoré túto vyvolanú poruchu zase zrušia.

Ak je u pacienta elektrofyziologiou potvrdená (alebo pri vyšetrení vyvolaná) niektorá z arytmií, možno postupovať rôznymi spôsobmi.

Niekedy možno na elektrofyziologické vyšetrenie priamo nadviazať tzv. rádiofrekvenčnou abláciou, pri ktorej je v srdcových dutinách prístrojom „prepálené“ miesto vzniku a šírenia poruchy rytmu, čím je situácia vyriešená.

Okrem toho sa niektoré zistené arytmie môžu liečiť konzervatívne pomocou liekov (antiarytmiká), alebo riešiť zavedením kardiostimulátora alebo dokonca ICD prístroja.

Príprava pred vyšetrením

Zákrok sa bežne vykonáva počas krátkej hospitalizácie. Pacient by mal byť pred vyšetrením nalačno, miesto predpokladaného žilového vstupu je oholené.

Niektoré lieky na riedenie krvi sa vysádzajú, iné je možné ponechať – o tom rozhodne ošetrujúci lekár.

Ak nie sú prítomné komplikácie, potom býva pacient prepustený už na druhý deň po zákroku.

Využitie elektrofyziologického vyšetrenia srdca

Vyšetrenie možno využiť v situácii, keď chceme potvrdiť sklon k vzniku niektorej z porúch rytmu, alebo keď sa porucha rytmu stále opakuje a my ju chceme definitívne vyriešiť.

Typickým pacientom je človek s opakovanými záchvatmi fibrilácie predsiení, flutterou predsiení, alebo človek s ďalšími pravidelnými druhmi arytmií (AVRT, AVNRT) kedy poruchu rytmu opakovane upravujeme na normálny rytmus (napr. pomocou liekov alebo elektrickej kardioverzie), ktorý však chorému dlho nevydrží.

Elektrofyziologické vyšetrenie a cielená rádiofrekvenčná ablácia má vyššiu šancu poruchu rytmu vyliečiť. Elektrofyziologia má význam aj u ľudí po vážnych poruchách rytmu ako je fibrilácia komôr a komorová tachykardia, kedy plánujeme implantáciu prístroja ICD.

Nevýhody

Na pracoviskách, kde je elektrofyziologické vyšetrenie srdca bežne vykonávané, je riziko komplikácií počas zákroku veľmi nízke.

Väčšina bežných komplikácií súvisí s vpichom do väčšej žily, ktorý môže trochu bolieť a krvácať.

Oveľa vzácnejšie a závažnejšie je poškodené prevodného srdcového systému počas zákroku a vznik srdcovej infekcie (endokarditída).

Dodajme aj dôležitý fakt, že hoci je elektrofyziológia s následnou rádiofrekvenčnou abláciu schopná väčšinu arytmií trvalo vyriešiť, u niektorých ľudí sa porucha rytmu po čase aj tak vráti späť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/elektrofyziologicke-vysetreni-srdce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button