Cystoskopia
Cystoskopia je endoskopická metóda vyšetrenia močových ciest, ktorá má využitie najmä v urológii. Je v podstate určitým ekvivalentom gastroenterologických vyšetrení ako je gastroskopia a kolonoskopia a gynekologickej hysteroskopie. Aký je princíp a význam cystoskopie? Ako sa na toto vyšetrenie pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?
Princíp cystoskopie
Cystoskopia sa vykonáva pomocou cystoskopu. Je to klasický endoskopický prístroj – skladá sa z ohybnej hadice (flexibilný cystoskop) či pevného tubusu (rigidný cystoskop), na ktorej (ktorého) konci je snímacia kamera a zdroj svetla.
Tento prístroj sa zasunie do močovej trubice a skrz močovú trubicu sa ním prejde až do močového mechúra.
Ako sa prístroj posúva, vidí vyšetrujúci lekár na obrazovke sliznicu močovej trubice a nakoniec si môže prezrieť vnútro močového mechúra.
Pre lepšie znázornenie terénu môže lekár močový mechúr pomocou cystoskopu naplniť tekutinou a tak dosiahnuť jeho roztiahnutie.
Jednoduché cystoskopy nie sú napojené na obrazovku, ale lekár sa jedným okom pozerá priamo do prístroja.
Príprava pred vyšetrením
Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu, možno ho vykonať ambulantne aj počas hospitalizácie.
Význam
Vyšetrenie má veľký význam pri diagnostike rakoviny močového mechúra.
V prvých fázach sa táto forma rakoviny môže prejavovať ako obyčajný polyp vyrastajúci zo steny močového mechúra do jeho vnútra.
Jediným príznakom v tejto fáze môže byť nález krvi v moči, podozrenie môže lekár získať pri ultrazvuku močového mechúra (ultrazvuk môže v mieste nádoru ukázať jeho zosilnenú stenu, či vyrastajúci polyp).
Definitívne potvrdenie sa však zistí až cystoskopiou, pri ktorej lekár stenu močového mechúra prehliadne a prípadný útvar uvidí na vlastné oči.
Skrz cystoskop možno do močového mechúra zaviesť aj drobné pracovné nástroje a pomocou nich odobrať z podozrivej štruktúry malý kúsok na histologické vyšetrenie.
Rozsahom menšie nádorové polypy aj iné nezhubné útvary možno pomocou špeciálneho nástroja odstrániť celé.
Ak nádor neprerastá hlboko do steny močového mechúra, môže sa po jeho odstránení človek považovať za úplne vyliečeného.
Nevýhody cystoskopie
Vyšetrenie nie je príliš príjemné, najmä pre mužov, pretože majú dlhšiu močovú trubicu s nerovným priebehom.
Pred vyšetrením sa na hadicu (tubus) cystoskopu nanesie znecitlivujúci gél, ktorý nepríjemné pocity utlmí, stopercentné to však nie je.
Niektorí ľudia udávajú, že vyšetrenie im problémy nerobilo, ale potom po vyšetrení to veľmi bolelo a pálilo pri močení. Je to logické – prístroj podráždi sliznicu močovej trubice.
Tieto nepríjemné pocity však vymiznú v priebehu jedného dňa.
Výhody
Hlavnou výhodou je relatívna dostupnosť vyšetrenia a možnosť prezrieť si dolnú časť močových ciest na vlastné oči.
Získanie vzoriek na histológiu, prípadne odstránenie začínajúceho nádoru bez nutnosti vykonávať zložité chirurgické zákroky je taktiež skvelá vec.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cystoskopie
Použité zdroje: základné zdroje textu
Som štvrtý deň po cystoskopii.
Asi 10 min. po výkone som dostala neuveriteľne silnú bolesť do oblasti močového mechúra, trubice a aj konečníka. Domov som sa ledva doplazila, asi dve hodiny som ručala ako tur, keby neboli v kúpeľni obkladačky, asi sa preškriabem do vedľajšej miestnosti. Takú bolesť som v živote nezažila. Na urgente som skoro odpadla od bolesti, ale výsledok vyšetrenia – bolesť nie je po cystoskopii. Dali mi Novalgin a bola som vybavená. Bolesti močového mechúra pokračujú, pri močené ukrutné pálenie, vyčúram maximálne 1/4 deci. Chodím na wecko každých 15-20 minút, za 24 hodín je to … spočítajte koľko krát, lebo to pokračuje aj v noci. Spolu som bola už 2x na urgente, 2x v urolog. ambulancii, kde mi robili vyšetrenie. Každý len krčí plecia, vravia, že mi nevedia pomôcť. Predpísali antibiotiká, jeden doktor povie – veľa piť, druhý menej piť.
Následky po vyšetrení sú záležitosť pacienta. Veď to svojim podpisom potvrdzujeme, že sme boli informovaní, že môžu byť následky… A teraz mi známe lekárka pošepkala, že mi tam možno zaviedli infekciu. No ja dúfam, že nie aj AIDS. Vyšetrenie robené v Banskej Bystrici.
Dobry den prajem, prosim po akom case vam presli problemy ?
Eva
Pred dvoma mesiacmi mi zaviedli katéter do močového mechúra. Po poslednej výmene katétra som mala silné štipenie, rezanie hneď na druhý deň ako aj krvavý moč. Na urologii povedali, že je to zápal močového mechúra. Vybrala som trojaké atb s ktoré som musela prerušiť kvôli hnačke. Prosila som vybrať katéter, nechceli. Potom som už krvácala aj zo spodu, akokeby som mala menštruáciu.Katéter na moju žiadosť vybrali, krvácanie prestalo, aj štipanie a pálenie, len moč je stále krvavý. Objednali ma na tento štvrtok na cystoskopiu. Dnes večer sa mi na vložke znovu objavilo krvácanie. Čo to môže byť, môže to byť z toho katétra alebo niečo iné? Do poslednej výmeny katétra som nemala také problém.