CT angiografia

vyšetrenie CT angiografiaCT angiografia je rádiologické vyšetrenie, ktoré v sebe do určitej miery kombinuje prvky CT vyšetrenia a angiografie. V internej medicíne ho využívame veľmi často, cennou vyšetrovacej metódou je však aj v iných medicínskych odboroch. Čo je to CT angiografia, aké je princíp a príprava na toto vyšetrenie? Prečo sa toto vyšetrenie používa a aké sú jeho nevýhody?

Princíp CT angiografie


Vyšetrovanému človeku je podaná kontrastná látka do žily a následne je vykonané CT vyšetrenie, ktoré vďaka prietoku kontrastnej látky cievnym riečiskom zobrazí vybraté cievy.

Príprava na vyšetrenie

Vzhľadom na podanie kontrastnej látky, na ktorú môže byť silná alergická reakcia, by mal byť pacient pri vyšetrovaní nalačno (cca 6 hodín pred vyšetrením nič nejesť), mal by mať zaistenú žilu katétrom a preventívne sú mu podané lieky proti alergii.

V akútnych stavoch sa samozrejme príprava obmedzuje tak, aby mohlo byť vyšetrenie vykonané čo najrýchlejšie.

Využitie

Vyšetrenie je skvelé na zobrazenie vybraných ciev v tele a pomôže dobre ukázať ich anatómiu, prípadné zúženia, aneuryzmy a uzávery krvnými zrazeninami.

CT angiografia pľúcnych ciev je zásadná pre diagnózu a určenie rozsahu pľúcnej embólie, CT angiografia aorty odhalí jej aneuryzmy a disekciu, CT angiografia obličkových tepien preukáže ich zúženie a CT angiografia tepien dolných končatín je dôležitá v diagnostike ich zúženín pri ischemickej chorobe dolných končatín.

Veľký význam má vyšetrenie pre neurologov, pretože CT angiografia mozgových tepien môže pomerne spoľahlivo ukázať uzáver niektorej z tepien pri ischemickej mozgovej mŕtvici.

Ako relatívne moderné a menej rozšírené vyšetrenie sa uplatňuje CT angiografia aj vo vyšetrovaní srdcových tepien, kde môže ukázať ich zúženie pri ischemickej chorobe srdca.

Výhody

Vyšetrenie je pre pacienta komfortné a nebolestivé.

Nevýhody CT angiografie

Vyšetrenie je spojené s vyššou radiačnou záťažou, a preto by sa malo dobre zvážiť či je samotné vyšetrenie vôbec potrebné.

Ďalším problémom je už spomínané riziko alergickej reakcie na kontrastnú látku a poškodenie obličiek kontrastnou látkou v období po vyšetrení.

Oproti angiografií je síce CT angiografia menej invazívne vyšetrenie, ale na druhú stranu je to čisto diagnostická metóda, ktorá neumožňuje vykonať liečebný zásah.

Angiografia oproti tomu dokáže vyriešiť viacero cievnych ochorení (angioplastika, implantácia stentov, a pod.).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ct-angiografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button