Coombsov test

vyšetrenie Coombsov testCoombsov [Kombsov] test je vyšetrenie, ktoré sa vykonáva v hematológii a medzi medikmi bolo vždy trochu neobľúbené pre jeho horšiu zapamätateľnosť. Všeobecne povedané je Coombsov test, vyšetrenie, ktoré má diagnostikovať prítomnosť protilátok proti červeným krvinkám, ktoré môžu spôsobovať rozpad červených krviniek (hemolýzu).

Aby to však nebolo tak jednoduché, rozlišujeme dva základné typy Coombsovho testu – priamy a nepriamy. Oba zisťujú trochu iná fakty a majú iné využitie.

Priamy Coombsov test


Priamy Coombsov test využijeme vtedy, ak chceme u pacienta s prebiehajúcou hemolýzou potvrdiť, že na jeho červených krvinkách sú naviazané protilátky, ktoré červené krvinky poškodzujú. Typickým príkladom takého stavu je autoimunitná hemolytická anémia.

Priamy Coombsov test sa vykoná tak, že sa odoberie žilová krv pacienta, potom sa oddelí krvná plazma od červených krviniek a k červeným krvinkám sa zjednodušene povedané podá protilátka proti ľudským protilátkam (imunoglobulínom).

Ak sú na erytrocytoch naviazané imunoglobulíny, podaná protilátka sa na ne nadviaže a spôsobí zhluknutie erytrocytov.

Pozitívny priamy Coombsov test nám teda povie, že na pacientových krvinkách sú prítomné naviazané protilátky, ktoré krvinky poškodzujú.

Takáto situácia nastáva u autoimunitnej hemolytickej anémie a niekedy aj u iných autoimunitných chorôb (napríklad systémový lupus erythematosus).

Nepriamy Coombsov test

Nepriamy Coombsov test sa používa skôr v oblasti transfúzie a u tehotných žien. Tiež u cieľového jedinca určuje prítomnosť protilátok proti červeným krvinkám, ale iba tých, ktoré sú prítomné v krvnej plazme a nie sú naviazané na krvinky.

Takéto protilátky nenapadajú krvinky v tele pacienta, ale môžu napadnúť krvinky cudzie, ak sa s nimi dostanú do styku. Vyšetruje sa sérum pacienta bez červených krviniek, ku ktorému pridáme červené krvinky určitého typu.

Pokiaľ sú v sére protilátky proti červeným krvinkám tohto typu, naviažu sa na pridané červené krvinky a spôsobia ich zhluknutie.

Pozitívny nepriamy Coombsov test nám teda povie, že v pacientovom sére sú prítomné protilátky, ktoré môžu poškodiť určitý typ červených krviniek.

Význam to má napríklad u tehotných Rh negatívnych žien, ktorých protilátky môžu po prechode placentou poškodiť červené krvinky plodu a spôsobiť hemolytickú chorobu novorodenca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/coombsuv-test

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button