Chromoendoskopia

vyšetrenie chromoendoskopiaChromoendoskopia je v internom lekárstve pomocná metóda, ktorá sa využíva v odbore gastroenterológia. Čo je to chromoendoskopia, aký je princíp tohto vyšetrenia? Ako sa na vyšetrenie pripraviť a aké sú jeho nevýhody?

Toto označenie vychádza zo slov chromo- (farba) a – endoskopia (vyšetrenie dutých orgánov tela pomocou hadicového prístroja s kamerou).

Princíp chromoendoskopie


Vyšetrenie je istým vylepšením endoskopických metód ako je gastroskopia a kolonoskopia. Počas týchto vyšetrení sa pracovným kanálom prístroja zasunie do tráviaceho traktu aplikátor (dutá hadička alebo špeciálny rozprašovač), ktorým sa na sliznice nanesie farebná zlúčenina.

Niektoré farbivá potom lepšie znázornia slizničný reliéf, alebo sú priamo vychytávané niektorými bunkami sliznice a tie zafarbia. Jedno z farbív nazývané ako Kongo červeň v silne kyslom prostredí začierni a tým môžeme preukázať (ne) prítomnosť kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.

Kamerou umiestnenou na konci endoskopického prístroja si potom môže lekár zafarbenú sliznicu dobre prezrieť.

Metóda je dobrá v tom, že po zafarbení s pomerne dobrou citlivosťou vyniknú určité neprirodzené zmeny sliznice, ktoré môžu svedčiť o prednádorovom stave, alebo aj ukážu zhubný nádor, ktorý sa vyskytuje na sliznici.

Z podozrivých miest možno potom odobrať klieštikmi malú časť tkaniva a odoslať ho na histologické vyšetrenie.

Indikácie

Existuje niekoľko najpoužívanejších farbív, ktoré sa používajú v určitých indikáciách:

1. Lugolov roztok

Táto hnedá tekutina obsahujúca jód sa najčastejšie používa v pažeráku. Ak týmto farbivom postriekame stenu pažeráka, mala by zhnednúť.

Zistilo sa však, že farbivo sa nezachytáva na bunkách prednádorových zmien na sliznici, v bunkách zhubného nádoru pažeráka a v Barrettovom pažeráku.

2. Metylénová modrá

Toto farbivo zabarvuje sliznicu tráviaceho traktu do modra.

Farbivo sa neabsorbuje v prednádorových zmenách sliznice a v miestach zápalového postihnutia sliznice, ktoré sú preto svetlejšie než zdravé okolie.

3. Indigokarmín

Toto farbivo sa používa v hrubom čreve.

Neabsorbuje sa do buniek, ale „len“ sa vsakuje do štrbín sliznice a umožní tak vyšetrujúcemu lekárovi lepšie zhodnotiť charakter slizničných zmien. Je tak vo výsledku opäť ľahšie hľadať prednádorové stavy či skoré formy zhubných nádorov.

4. Kyselina octová

Táto látka nie je vlastne vôbec farbivom, avšak po aplikácii na sliznicu Barrettovho pažeráka vytvára belavé zafarbenie v miestach zmien prednádorového charakteru.

5. Kongo červeň

Toto farbivo jednoduchou chemickou reakciou sčernie pri kontakte s kyslým prostredím.

Používa sa preto k zhodnoteniu žalúdočnej kyslosti, ktorá mizne napr. pri užívaní liekov na pálenie záhy, alebo pri niektorých chronických zápaloch žalúdočnej sliznice.

Príprava pred vyšetrením

Vykonáva sa klasická príprava ako u základných vyšetrovacích metód ako je – gastroskopia a kolonoskopia.

Nevýhody chromoendoskopie

Je pomerne málo nevýhod tejto vyšetrovacej metódy.

Lugolov roztok niekedy spôsobuje nevoľnosť a relatívne vzácne môže spôsobiť alergickú reakciu.

Metylénová modrej sa zo sliznice veľmi dobre vstrebáva a následne zafarbí pacientov moč do modra.

Záver

Chromoendoskopické metódy sú veľmi elegantným doplnkovým vyšetrením, ktoré lekárovi umožňujú lepšie znázornenie vyšetrovaných slizníc a aj u zdanlivo zdravej sliznice môžu pomôcť zvýrazniť isté varovné zmeny.

Umožňujú z miest sliznice vziať aj cielene vzorky na histologické vyšetrenie a v prípade nálezu vykonať ďalší liečebný postup.

Ak sú prednádorové či dokonca nádorové zmeny viazané iba na sliznicu, postačí na ich vyliečenie zvyčajne len relatívne nenáročné odstránenie týchto nádorových zmien endoskopickým prístrojom a pacient sa môže vyhnúť zložitej operácii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chromoendoskopie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button