Biopsia štítnej žľazy
Biopsia štítnej žľazy znamená napichnutie štítnej žľazy tenkou ihlou, ktorá umožní vziať malú vzorku tkaniva na cytologické vyšetrenie. Aké je využitie biopsie štítnej žľazy, ako sa toto vyšetrenie prevádza, ako sa naň pripraviť a aké sú jeho nevýhody?
Využitie biopsie štítnej žľazy
Biopsiu zvyčajne využívame tam, kde ultrazvuk štítnej žľazy našiel jedno alebo viac podozrivých ložísk (uzlov), u ktorých si nie sme istí ich pôvodom a potrebujeme vylúčiť niektoré formy rakoviny štítnej žľazy.
Prevedenie
Zákrok sa vykonáva v ľahu na chrbte v miestnom znecitlivení po dezinfekcii kože na krku. Bodnutie sa vykonáva pod ultrazvukovou kontrolou, je prakticky nebolestivé a väčšinou nie je ani nutnosť okolie vpichu umŕtvovať.
Ihla je veľmi tenká, základné biopsia sa označuje ako FNB (fine-needle biopsy) alebo s nasatím tkaniva sa označuje ako FNAB (fine-needle aspiration biopsy).
Získaná vzorka sa odosiela na cytologické vyšetrenie, ktoré môže preukázať alebo vylúčiť prítomnosť vyššie spomínaných nádorov štítnej žľazy.
Príprava na vyšetrenie
Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu a nemusí byť vykonané nalačno.
Vhodné je však po dohovore s lekárom s predstihom vysadiť niektoré lieky na riedenie krvi podľa požiadaviek pracoviska, ktoré biopsiu vykonáva.
Nevýhody biopsie štítnej žľazy
Vyšetrenie je rýchle, prakticky nebolestivé a relatívne ľahko dostupné. Nevýhodou je snáď len riziko krvácania a vznik modriny v mieste vpichu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/biopsie-stitne-zlazy
Použité zdroje: základné zdroje textu