Astrup

vyšetrenie astrupAstrup je vyšetrením tepnovej (či kapilárnej) krvi, ktoré nám umožňuje zistiť koncentrácie krvných plynov a stav acidobázickej rovnováhy organizmu.

Kedy sa vykonáva vyšetrenie astrup


Vyšetrenie astrup vykonávame vtedy, keď máme podozrenie na rozvrat vnútorného prostredia organizmu so vznikom prekyslenia a poklesom pH (acidóza) alebo naopak so zvýšením pH (alkalóza).

Rovnako tak by sme mali astrup vykonávať v situáciách, kedy môže dôjsť k vážnejším zmenám koncentrácie krvných plynov.

Z častých stavov, kedy astrup naberáme, ide o dekompenzovanú cukrovku, akútne a chronické zlyhanie obličiek, zlyhávanie pečene, ťažšie formy srdcového zlyhania, vážnejšie formy pľúcnych chorôb (CHOCHP, pľúcna fibróza a pod.) a prípady laktátovej acidózy.

Odber krvi

Je vhodné odobrať vzorku tepnovej (arteriálnej) krvi, ktorá sa odosiela do laboratória. Ideálnym miestom odberu je zápästie, kde je dobre prístupná radiálna tepna (arteria radialis).

O niečo menej presné je vyšetrenie vzorky kapilárnej krvi, ktorú je možné získať napríklad z bruška prsta, alebo z ušného lalôčika.

Hodnotenie

Astrup nám pomôže určiť hodnotu pH v krvi, parciálny tlak kyslíka (PaO2), parciálny tlak oxidu uhličitého (paCO2), koncentráciu hydrogénuhličitanu (HCO3-) a parameter známy ako Base Excess (BE).

pH – Normálne pH v organizme sa pohybuje medzi 7,36-7,43. Pokles pod tieto hodnoty označujeme ako acidózu a naopak zvýšenie nad hornú hranicu normy označujeme ako alkalózu. Oba stavy môžu byť škodlivé a prečítať si o nich môžete v príslušných článkoch.

paCO2 – Normálne hodnoty sa pohybujú medzi 4,8-5,8 kPa. Zvýšenú hodnotu označujeme ako hyperkapniu a zníženú hodnotu ako hypokapniu.

PaO2 – Normálne hodnoty sa pohybujú medzi 10-13 kPa. Varovný je pokles PaO2, ktorý označujeme ako hypoxémiu, pretože môže viesť k zhoršenému okysličeniu tkanív.

HCO3– – Normálne hodnoty sa pohybujú medzi 22-26 milimolov na liter (mmol / liter). Znížená hodnota značí, že organizmus sa bráni proti prekysleniu a že je ohrozený metabolickou acidózou.

Naopak zvýšená hodnota sa vyskytuje u stavov, ktoré môžu prejsť do metabolickej alkalózy.

BE – Tento parameter môžeme slovensky označiť ako „prebytok báz (zásaditých látok)„. Značí nám o koľko je v tele viac zásaditých látok oproti kyslým látkam.

Normálna hodnota je od -3 do 3 mmol / l. Pokles BE pod -3 znamená, že v tele je nadbytok kyselín a naopak zvýšenie BE nad 3 znamená prebytok zásaditých látok.

Význam tohto vyšetrenia

Hlavný význam vo vyšetrenie má samozrejme pH, ktoré nám pomôže odhaliť acidózu a alkalózu.

Okrem toho nás však zaujíma, či je porucha vyvolaná dýchacou sústavou (tj. respiračná acidóza/alkalóza), alebo narušením metabolizmu (metabolická acidóza/alkalóza). V tom nám pomôžu najmä parametre paCO2 a HCO3-.

Odchýlka v paCO2 znamená prítomnosť poruchy respiračnej, zatiaľ čo odchýlka v koncentrácii HCO3- znamená prítomnosť poruchy metabolickej.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/astrup

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button