Amniocentéza

AmniocentézaAmniocentéza znamená odber a vyšetrenie plodovej vody. Táto diagnostická metóda má svoje dôležité miesto v tzv. prenatálnej diagnostike (diagnostické metódy pred narodením človeka), ale pre svoje riziká musí byť jej prevedenie veľmi presné a správne. Čo je to amniocentéza, aký je jej princíp, využitie a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy?

Princíp Amniocentézy


Pod kontrolou ultrazvuku v miestnom znecitlivení nabodne gynekológ cez brušnú stenu tenkou ihlou vak, v ktorom je uložený vyvíjajúci sa plod a odsaje sa cca 15-20 mililitrov tekutiny, v ktorej plod pláva.

V tejto tekutine sa nachádzajú odlúpané bunky plodu a tie môžu byť po kultivácii trvajúcej 2-3 týždne vyšetrené pod mikroskopom v molekulárno-genetickom laboratóriu.

Amniocentéza sa zvyčajne vykonáva v 14-16. týždni tehotenstva.

Využitie

Vyšetrenie buniek plodu zahŕňa aj zhodnotenie počtu a stavby ich chromozómov, čo je dôležité pre diagnostiku viacerých vrodených geneticky podmienených stavov (najmä Downovho syndróm a Edwardsovho syndróm).

Včasné potvrdenie niektorej zo závažných vrodených chorôb potom môže byť dôvodom pre vykonanie umelého ukončenia tehotenstva.

Nevýhody

Zákrok má svoje možné komplikácie, dokonca je tu riziko vyvolania potratu.

Toto riziko je asi 1: 100, a preto by predpokladané riziko výskytu vrodenej vady na podklade už predtým vykonaných vyšetrení (kombinácia krvných odberov a ultrazvuku plodu) malo byť vyššie ako je riziko amniocentézy.

Výhody

V indikovaných prípadoch je amniocentéza ideálnou metódou na zistenie viacerých vrodených chýb plodu, pretože vyšetrenie získaných plodových buniek je veľmi presné a citlivé.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/amniocenteza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button