Tourettov syndróm
Tourettov syndróm je relatívne časté ochorenie, ktoré je medzi laikmi pomerne známe, pretože sa často o ňom rozpráva v televíznych reláciách. Viac informácií o príčinách, prejavoch diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Tourettov syndróm a jeho príčiny
Choroba patrí medzi neuropsychiatrické poruchy, jej podstata nie je celkom jasná, ale predpokladá sa určitý vplyv genetiky.
Porucha sa vyskytuje prevažne u detí a počas dospievania sa zmierňuje, alebo úplne vymizne.
Choroba sa zrejme vyskytovala aj u viacerých známych historických osobností, napríklad u W. A. Mozarta.
Prejavy
Tourettov syndróm patrí medzi tikové poruchy (tiky). Tiky sú náhle vznikajúce, opakujúce sa, nutkavé činnosti – zvyčajne pohyby alebo vydávania rôznych zvukov vrátane vykrikovania slov.
Postihnutie okrem týchto tikov zvyčajne vykazuje príznaky hyperaktivity. Pre laikov najvďačnejším tikom je koprolália, tj. nutkanie vykrikovať sprosté slová.
Väčšina chorých s Tourettovým syndrómom však koproláliu vôbec nemá a trpieva pohybovými tikmi v zmysle nepravidelných zášklbov rôznych častí tela.
Pred objavením sa tiku zvyčajne prichádza neodbytné nutkanie, ktorému postihnutý nedokáže odolať. Je to akýsi pocit vnútorného pretlaku, ktorý sa ventiluje pomocou tiku.
Nutkanie a frekvencia tikov sa zhoršuje pri strese.
Diagnostika
Diagnóza sa určuje na základe vyšetrenia neurológom a psychiatrom. Okrem fyzikálneho vyšetrenia možno vykonať ďalšie vyšetrenia ako je EEG alebo CT vyšetrenie, či magnetickú rezonanciu mozgu, ktoré majú za úlohu vylúčiť viditeľné poškodenia mozgu a epilepsiu.
Mnohé mierne prípady Tourettovho syndrómu diagnóze pre svoju nenápadnosť uniknú.
Liečba Tourettovho syndrómu
Liečba závisí od všetkých príznakov. Mierne prejavy Tourettovho syndrómu nie je potrebné liečiť a väčšinou postupom času samy odznejú.
Ťažšie a obťažujúce prejavy sa už liečia – buď pomocou psychoterapie, alebo pomocou psychiatrických liekov (najmä antipsychotík).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tourettuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu